- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Základ rozpočtu položen
Pomalu končí hospodářský rok a je založena nová úroda. Také je založen základ rozpočtu pro rok 2009. Rozpočtu, který bude pro každého zemědělce velmi důležitý, protože jde vlatně o jedinou jistotu zemědělců v dnešním nejistém a turbulentním světě, v době současné finanční krize, kdy není jisté, co bude zítra.
To bylo důvodem a také v souvislosti s ohromným propadem cen hlavních tržních komodit – mléka a obilí, jsme o něj svedli doslova zápas. Dopadl tak, že jsme připravenou akci nemuseli zrealizovat a vše nasvědčuje tomu, že máme šanci dotáhnout top-up na plné dorovnání, což představuje vládou schválené čtyři miliardy korun zvýšit na 6,8 miliardy korun.
Je naprosto nepochybné, že bez nás, bez rozhodnutí k protestům, by se nic takového nestalo. Neuskutečnilo by se ani jednání s premiérem a nebyla by politická vůle vlády cokoli řešit. Jsou úsměvné různé hrdinské pózy, které se nyní objevují téměř po boji, který ovšem vybojoval a situaci připravil někdo jiný. Nicméně každý si to srovná v hlavě sám, informací a mediálních vystoupení bylo dostatek, aby soudný člověk věděl, jak to bylo. Při této příležitosti je užitečné si vzpomenout na dřívější vystoupení různých lidí, kteří jdou proti nám a lísají se mocným, aby se zavděčili. Například na dřívější tvrzení, že Agrární komora ČR jde proti zemědělcům a chce přesunout z Programu rozvoje venkova jednu miliardu korun potravinářům. Teď je snad jasné, za koho Agrární komora ČR kope a jak to s těmi miliardami je. A to vše v souladu a s podporou Potravinářské komory ČR, která rovněž akci podpořila.
Poděkování za aktivní zapojení všech
Proč se demonstrace odložila
Důvodem odložení našeho protestu, jak už je teď z médií známo, byl sobotní večerní dopis předsedy vlády (10. 10.), který nám doručil kurýr, v němž se předseda vlády Mirek Topolánek podpisem zavazuje dorovnat platby top-up v rozpočtu 2009 v rozmezí dvě až 2,6 miliardy korun (chybějící částka je 2,6 mld. Kč).
Chronologický vývoj událostí
-
Vládní prohlášení říká: Cílem vlády bude co nejúčelnější čerpání všech dostupných nástrojů, které je možné na společném trhu EU využít. Jde zejména o finanční prostředky Programu rozvoje venkova na období let 2007 – 2013 a přímé platby v plném možném rozsahu národního spolufinancování.
-
Realita vládního návrhu rozpočtu pro rok 2009 však poškodila kapitolu MZe meziročně o téměř 10 mld Kč, z toho chybějící peníze na top-up dosáhly 2,6 mld. Kč. Celkově se však rozpočet zvyšuje o 44 mld. Kč a kráceno bylo jen šest resortů.
-
Šlo by o další prohloubení disproporcí mezi našimi zemědělci a zahraniční konkurencí. I maximální možná úroveň dorovnání na 90 % představuje jen 53 % celkových příjmů zemědělců v Německu či Rakousku v propočtu na hektar užívané půdy. Státy jako Slovensko, Maďarsko a Polsko dorovnávají platby do plné výše.
-
Rok 2009 už bude pravděpodobně referenčním obdobím pro výpočet podpor po roce 2013. Došlo by tak k dalšímu krácení v budoucnosti.
-
Po tříměsíčním diplomatickém jednání s ministerstvy zemědělství a financí a po snaze o jednání s premiérem, kdy jsme nedosáhli sebemenšího postupu, jsme se rozhodli pro veřejnou demonstraci kvůli podpoře našich nároků.
-
Dne 22. srpna byl založen krizový štáb, v jehož sestavě jsou členové vedení komory, šéfové podnikatelských a chovatelských svazů a prezident Potravinářské komory ČR. Štáb zasedal celkem pětkrát, naposledy 3. října.
-
Bylo svoláno mimořádné představenstvo Agrární komory ČR, záležitost byla projednána na celostátní poradě předsedů a ředitelů všech organizačních složek komory. Výstup – jednoznačná podpora k protestním akcím. Byla připravena celá republika až na jednu výjimku – část Libereckého kraje.
-
Byly připraveny traktory, nákladní auta, ale někde také obilní kombajny. Byla připravena akce v Praze – blokáda magistrály. Byly připraveny transparenty a média. Byla demonstrována akceschopnost a jednota Agrární komory ČR a jejích členských organizací.
-
Jednání u předsedy vlády bylo podivuhodným způsobem svoláno na pátek 10. října. Na jednání byl pozván prezident agrární komory a měl zakázáno si s sebou vzít kohokoli, například odborníka na rozpočet. Proti byla přesila předem připravených šéfů malých nevládních organizací – prezident Společnosti mladých agrárníků ČR Pavel Moulis, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Stanislav Němec, předseda Svazu marginálních oblastí Milan Boleslav. Všichni výše jmenovaní aktivně vystoupili proti požadavkům Agrární komory ČR.
-
Do jednání, kterého se mimo uvedených pánů a mne zúčastnil předseda vlády Mirek Topolánek, ministr zemědělství Petr Gandalovič a první náměstek ministra financí Eduard Janota byl připraven příslib navýšení top-up o jednu miliardu korun. Nakonec padl ústní příslib předsedy vlády o navýšení plateb o dvě miliardy korun. To vše v situaci, kdy do spuštění akce chyběly hodiny. Po bleskové poradě a vyhodnocení jsme přesto rozhodli o konání protestů, protože nám chyběly záruky slibu. Na odpolední tiskové konferenci na úřadu komory prezident pondělní akci vyhlásil.
-
Poté následovala pozdě odpoledne telefonická komunikace mezi prezidentem Agrární komory ČR a předsedou vlády. Výsledkem bylo telefonické sdělení v 16.30 hodin, že se připravuje dopis předsedy vlády pro členy Agrární komory ČR.
-
V 18.30 hodin nám byl dopis doručen kurýrem a hned nato svolal prezident Agrární komory ČR na sobotu 11. října poradu vedení komory, rozšířenou o šéfy podnikatelských svazů do Velké Bíteše. V 11.30 hodin padlo po vyhodnocení situace rozhodnutí o odložení protestů.
-
Důvodem odložení byl zmíněný páteční večerní dopis, v němž se předseda vlády Mirek Topolánek podpisem zavazuje dorovnat platby top-up v rozpočtu 2009 v částce mezi dvěma až 2,6 mld. Kč (chybějící částka je 2,6 mld. Kč).
-
Dikce rozhodnutí sobotní bítešské porady:
-
protestní akce 13. října na území okresů i v Praze se odkládá,
-
vláda dostane čas, aby mohl být splněn slib premiéra,
-
pokud tento slib bude splněn, akce bude definitivně zrušena, pokud splněn nebude, bude uskutečněna.
Co bude dál?
Ze strany vedení komory a svazů budou následovat odborná jednání s ministerstvem financí a zemědělství. První jednání s prvním náměstkem financí už úspěšně proběhlo. Poté bude následovat jednání s vedením Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny PČR a s vybranými politiky. Dále budeme monitorovat postup v projednávání státního rozpočtu 2009 ve sněmovně, což je jediný instrument, pomocí kterého může premiér naplnit svůj slib. Možnosti jsou jenom dvě: buď bude slib splněn, anebo ne. V prvním případě poděkujeme a připravenou protestní akci s konečnou platností zastavíme. V druhém případě stanovíme operativně datum a akci uskutečníme v ještě větším rozsahu, než jsme ji měli připravenou.
Víra v dobrý konec a splnění slibů
Závěrem vyslovujeme přesvědčení, že vše nasvědčuje tomu, že celá záležitost skončí dobře. Je to tak určitě dobře, protože nám nejde o demonstrace, ale o vyřešení našich oprávněných požadavků, které nám vláda slíbila. Přinese to prospěch všem, i těm, kteří jdou proti nám a kteří se teď holedbají, co všechno pro to udělali. Vyčíslení naší práce je také jasné – top-up budou vyšší asi o 740 Kč na hektar zemědělské, popřípadě o 1000 Kč na hektar orné půdy.
Na závěr ještě stručná informace o tom, jak je to s novelou zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí. Tuto novelu, která by řešila nezvýšení daně ze zemědělské půdy, předložil předseda vlády a resortní ministr jako svoji iniciativu nám pomoci. Skutečnost však je taková, že při jejím projednávání v prvním čtení 26. září ve sněmovně byla na návrh ministra zemědělství Gandaloviče zamítnuta. Je otázka, zda se schválení stejné novely do konce roku podaří a zda od 1. ledna 2009 budou platit navýšené koeficienty daně ze zemědělské půdy. Toto je smutná pravda a vizitka, jak pracují naši politici.
Tabulka k článku s komentářem
Agrární dotace a podpory vyplácené zemědělským podnikům
Zdroj: Zemědělský svaz ČR
vedení Agrární komory ČR