apic-ak.cz, 15. prosinec 2005
Poslankyně Evropského parlamentu Jana Bobošíková na návštěvě v Havlíčkově Brodě

5. prosince se v budově Ministerstva zemědělství v Havlíčkově Brodě uskutečnilo setkání se zemědělci okresu Havlíčkův Brod organizované Okresní agrární komorou. Pozvání přijala poslankyně Evropského parlamentu Jana Bobošíková.

Paní poslankyně ve velmi zajímavém a v mnoha směrech podnětném vystoupení seznámila přítomné zemědělce s prácí  parlamentu EU, ve kterém má ČR čtyřiadvacet poslanců. Na konkrétních případech přiblížila postupy jednání EP a s politováním konstatovala, že naši zástupci hájí zájmy své země nedostatečně. Za příčinu označila  váznoucí komunikaci mezi  poslanci, roztříštěnost jejich zájmů podle stranické příslušnosti a tím pádem neschopnost tvrdě hájit zájmy ČR, které navíc nejsou řádně definovány.

Jako velmi inspirativní naopak Jana Bobošíková označila jednací řád Evropského parlamentu, který by podle ní tomu českému také velmi prospěl. V EU parlamentu je totiž každé vystoupení časově omezeno a musí být předem objednáno. Neexistuje tedy žádné řečnění mimo program nebo nekonečná vystoupení, protahující zbytečně jednání. Lobing je legální, lobisté však  musí být akreditováni. Poté však mají oficiální přístup na  jednání různých výborů.   

Za problém, který už - bohužel - nemá řešení, označila poslankyně EP Jana Bobošíková podmínky, vyjednané před vstupem do EU našimi zástupci.

Konstatovala: „Nebyli jsme dostatečně tvrdí, a dnes lze těžko měnit platné dohody.  Výsledkem například je, že na 1 Kč  dostaneme z EU pouze 1,25 Kč oproti Pobaltským zemím, které na 1 Kč dostanou 4 Kč.“ Dále podotkla, že největší vinou politiků bylo podcenění cest do Bruselu v době, kdy se nastavovala pravidla,  takže v EU se více méně rozhodovalo o nás bez nás. 

Dále paní poslankyně sdělila, že ČR může v letech 2004 - 2006 vyčerpat až 72 mld. Kč.  Obává se však, že nestihneme tyto prostředky vyčerpat. Za viníka označila komplikovanou administrativu a upozornila na závažný fakt, že ze 100% administrativních požadavků zhruba 20 vychází z EU, zatímco my sami přidáváme zbývajících 80. Obdobná situace byla v rámci projektu PHARE, kdy ČR  obdržela dokonce 4 výzvy ke změně systému aplikace. Protože na ně nereagovala, finanční podpora byla zastavena. Jana Bobošíková slíbila, že pokud budeme muset nějaké finance určené k čerpání vracet, ona o tom mlčet nebude.

Paní poslankyně také hovořila o připravovaném rozpočtu na roky 2007 až 2013 a připomněla, že je pouze na nás, jakou částku z tohoto rozpočtu dokážeme pro ČR vyjednat. Přítomným zemědělcům proto doporučila, aby se o své  podpory v rámci zemědělství velmi důsledně starali. Důraz kladla také na nutnost sledování rizik, vyplývajících právě z administrativy kolem  dotačních výběrových řízení, protože jejich podcenění může vést i k tomu, že se získané finance budou muset vracet.

Protože ČR bude pod velkým drobnohledem EU, navrhla Jana Bobošíková aby  Agrární komora iniciovala úpravy a zjednodušení smluv v rámci Operačních programů  a aby trvala na důsledném zastupování našich zájmů tak, jak to činí jiné země. V této souvislosti zmínila např. causu Karlovarských oplatek a Olomouckých tvarůžků.

Lze konstatovat, že vystoupení poslankyně Evropského parlamentu Jany Bobošíkové bylo velmi zajímavé, přínosné a připomnělo starou známou pravdu: EU je pro nás současně štít i bič.  Je na nás, abychom tato fakta  neztráceli ze zřetele  a podle toho jednali.

Marie Brodinová, ředitelka Okresní agrární komory Havlíčkův Brod
dne 12. 12. 2005


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 137
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář