- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Produkce obilí má i svůj rub
Obilí jde nejen na lidskou spotřebu a krmné účely, obilí to jsou biopaliva. Jejich zatracování, které se dostavilo po vlně předchozí euforie je předčasné. Stačilo pouhých pět měsíců letošního roku, aby cena ropy stoupla z dřívější psychologické hranice sto dolarů za barel o 40 procent a všechno je jinak. Rozumějte, ekonomika výroby biopaliv.
Neunáhlujme se
V této souvislosti je třeba zmínit, že primitivní útoky části médií na kvetoucí řepku jsou směšné a doporučuji na ně nereagovat. Nemůžeme totiž být úspěšní v odborné diskusi s jednostranně zaměřenými laiky. Je zajímavé, že nikdo neútočí na kvetoucí obilí, jehož ploch je nesrovnatelně víc než řepky. Nejspíš proto, že šedý květ obilí se v sytě zelené barvě ztratí a ani bystré oko „agrárního analytika“ to nezachytí.
Větší problém než biopaliva představuje z pohledu cen obilí živočišná výroba, kde jsou negativní dopady citelné zejména u monogastrů. Zvlášť drasticky dopadly ceny obilí v ČR na chov prasat. Za jediný rok se snížily celkem o 15 procent, z toho stavy prasnic, od kterých se produkce masa odvíjí, o 20 procent. Pomoc tomuto oboru ale paradoxně nevede přes snížení cen obilí, protože to zkrátka není v naší moci a ceny obilí určuje mezinárodní obchod. Pomoc vede přes podpůrné zásahy státu a přes zvýšení ceny vepřového masa či snížení marží zpracovatelů a obchodníků. Oba způsoby agrární komora vytrvale iniciuje.
Pak je tu ale ještě jeden způsob řešení, na který jsme už rezignovali – sdružení odbytu. To ale v podmínkách ČR nefunguje, protože většina zvolí raději ekonomickou smrt, než aby se sdružila do organizací, které jsou na západě běžné a které právě v této době prokázaly obrovský význam. Například ve Francii dohodly do žní snížení ceny krmných směsí s tím, že po žních budou problém řešit dále podle úrody.
Roztočená spirála
Ceny obilí ale také roztáčí inflaci agrárních vstupů – prudce se zvyšují ceny hnojiv a chemických přípravků. Zvyšuje se tlak na ceny nájemného za půdu, zvyšuje se tržní cena půdy. Zvyšuje se také aktivita spekulantů a zahraničních podnikatelů směrem k půdě, na které hospodaří čeští zemědělci. Tomu také, možná nevědomky, nahrává ministerstvo zemědělství přehnaným důrazem na pozemkové úpravy, štědře sanované finančními prostředky, které jsou ve výši, jež podporuje plýtvání. Co je hlavní – tento tlak na pozemkové úpravy, které znamenají ukončení platných nájemních smluv, přicházejí v době konjuktury a prudkého vzestupu zájmu o půdu. Právě v tomto je největší problém současné doby, signály a fakta o konkrétních dějích z terénu jsou jasné. Tento problém bychom měli vzít vážně a neodmítat jeho realitu jenom skrz teze o vlastnících. Tento problém je závažný a je třeba se jím zabývat.
Co říci závěrem
Pokud se týká informací, budou je zemědělci pravidelně dostávat z agrární komory, komoditní rady pro obiloviny a olejniny, dále z Bruselu od stálého zástupce a konečně jako každý rok bude komora zveřejňovat týdenní svodku žní z celé ČR, do níž budou jednotlivé okresy a kraje dodávat sklizňová data. Zbývá tedy jen popřát úspěšné a požehnané žně 2008!
Jan Veleba
prezident AK ČR