apic-ak.cz, 12. prosinec 2005
Potraviny pod dohledem

Obchodní řetězce kontrolují v České republice už tři čtvrtiny maloobchodního trhu potravin. Nic proti tomu, kdyby se ke svým zákazníkům a dodavatelům chovaly korektně. Nejenže se tak nechovají, ale často si počínají jako na dobytém území.

Svou obchodní politikou, která zná jediné kritérium – zisk za každou cenu, ničí ekonomiku celé výrobkové vertikály potravin, na jejímž počátku jsou zemědělci. Devastují kvalitu potravin a nezastaví se ani před přímým ohrožením zdraví spotřebitele.

Nekorektní vystupování obchodních řetězců se děje více než deset let a je čas s tím skončit. Proto se Agrární komora ČR rozhodla k činům. Nastartovala ve spolupráci s Odborovým svazem pracovníků zemědělství a výživy a Sdružením obrany spotřebitelů ČR plošnou akci, při níž malé skupinky pracovníků komory zjišťují přímo v supermarketech informace o prodávaných potravinách.

Podezřele nízké ceny
V průběhu kontrolní akce se sleduje zboží s podezřele nízkými cenami, špatně značené, nekvalitní či prošlé potraviny. Akce potrvá asi tři týdny a na jejím konci bude důkladná analýza a návrhy na změnu legislativy, která by pomohla změnit praktiky obchodních řetězců. Není to tedy válka proti obchodním řetězcům, jak by ji mnozí, zejména média, rádi viděli, ale především mravenčí práce. Její určitá výjimečnost spočívá pouze v tom, že je svým způsobem průkopnická.

Kontrolní akci komora připravovala už od konce srpna a není tedy žádná spojitost s kontrolními akcemi státu. Její důvod není zviditelnění či populismus, ale snaha rozhýbat státní administrativu a politiky. Z pohledu Agrární komory ČR je zásadním problémem extrémní stlačování cen, které má v konečném důsledku vliv na výkupní ceny zemědělských komodit. Příkladem je cena mouky a cena potravinářské pšenice.

Zvyšování dovozů potravin
Druhým hlavním problémem je diskriminace dodavatelů českých potravin proti zahraničním dovozům, která způsobuje snižování naší výroby a zvyšuje dovozy. Příklad jsou indexy výroby červeného masa a vajec.
Třetím hlavním problémem je snižující se kvalita potravin, která se dotýká zemědělců stejně jako ostatních spotřebitelů. Konečným adresátem ekonomických dopadů obchodní politiky řetězců jsou zemědělci, producenti surovin pro výrobu potravin.

Produkce z třetích zemí
O dalším vývoji našeho zemědělství rozhodne to, jestli obstojí domácí zpracovatelský průmysl a bude od nás nakupovat suroviny pro svoji výrobu (ne všechno mohou zemědělci vyvézt, ne všechno od zemědělců koupí zahraniční zpracovatelé). O objemu domácí zemědělské výrobě rozhodne především to, kolik domácích potravin koupí čeští spotřebitelé, zda dají přednost našim potravinám před cizími.
Je třeba vědět, že sílí tlak, aby Evropská unie otevřela hranice pro zboží z třetích zemí. U potravin se uvažuje se snížením cel o 45 procent. Sečteno a podtrženo, české potraviny z českých surovin pro české občany je jedno z fundamentálních témat, kterému se musíme soustavně věnovat.

Vedení AK ČR


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 019
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář