apic-ak.cz, 15. prosinec 2005
Rozhovor prezidenta AK ČR pro Dotační věstník

Oznámkovat dosavadní schopnost ČR využívat prostředků ze zdrojů EU?
Klasifikoval bych známkou velmi dobře.

Největší úspěch a největší problém a slabina ČR při využívání ?evropských peněz?

Za největší úspěch považuji čerpání prostředků z operačního programu na Rozvoj zemědělství a venkova, dále prostředků Horizontálního plánu rozvoje zemědělství i prostředků ze zdrojů pro společnou zemědělskou politiku. V těchto položkách jsme byli zřejmě nejšikovnější a nejlepší v rámci nových zemí, které vstoupily do EU. Společným jmenovatelem je skutečnost, že se jedná o peníze, jejichž příjemci byli či jsou zemědělci.

Naše slabiny byly v nevyčerpání peněz ze Společného regionálního programu v gesci Ministerstva pro místní rozvoj. Kritizovanými nedostatky byla a je náročná administrativa, zpožďování plateb, zdlouhavé vyřizování výsledků kontrol. Jako nedostatek také vnímám příliš malý objem prostředků na program zvyšování konkurenceschopnosti zemědělství v Operačním programu, kde nabídka zdaleka nevykrývá poptávku.

Jaké jsou Vaše očekávání pro období 2007-2013?
Toto období bude mít pro nás zásadní význam a bude nesmírně náročné, protože budou zcela nově koncipované zásady příjmu dotací. Zásadním dokumentem, který ovlivní ekonomiku našich zemědělců bude Program rozvoje venkova z fondu EAFRD, tedy Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova. Půjde o alokaci významných finančních zdrojů řešených novým způsobem, do společného prostoru, kterým je venkov, integrální součásti zemědělství. Bude tedy nutné dobrat se konsenzu mezi hlavními příjmovými  skupinami těchto prostředků, tedy zemědělci, obcemi a dalšími podnikateli ve venkovském prostoru. Očekávání těchto uskupení jsou často velmi protichůdná a hrozí v reálných českých poměrech přerůst v politickou licitaci. Půjde tedy o to, abychom se o rozdělení těchto prostředků rozumným způsobem dohodli.

Jinak očekávám větší provázání podpory rozvoje venkova s podporou uchování a zlepšení životního prostředí a zemědělství. Jde o to, aby působení prostředků bylo komplexní a nikoliv izolované. Rád bych také očekával zaměření Společné zemědělské politiky na silnější tržní orientaci na straně jedné a větší podporu nepotravinářského využití naší produkce na straně druhé. Mám zejména na mysli využití půdy na zelenou energii a tím i řešení přebytků výroby.

Také je nutné promyšlené provázání všech rozvojových plánů v Národním plánu rozvoje, zejména Společného regionálního programu a Programu rozvoje venkova. To je ale o resortismu a spolupráci MZe, MMR a MŽP. Konečně mým největším očekáváním, do jehož naplnění musíme dle mého názoru aktivně vstoupit, respektive „přitlačit na pilu“, je rychlejší vyrovnání podmínek, které charakterizují podnikatelské prostředí a jsou dány zejména výší podpor mezi zeměmi bývalé EU 15 a novými.

O jakých tématech byste rád četl v Dotačním věstníku?
Je toho hodně, z těch hlavních jmenuji přehled o podpůrných programech EU. Dále o čerpání prostředků na jednotlivé programy, o přehledech o vyřizování žádostí. Měly by tam také být výsledky kontrol a nedostatky, které se vyskytují při vyplňování žádostí a některé další.
         

Ing. Jan Veleba


Hodnocení => průměr 166
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář