- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
MF DNES: Ukrajinské nerosty, evropské nerůsty a vejce za stíhačky
Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)
Donald Trump na přelomu února a března v rozčílení kvůli nepodepsané dohodě o nerostném bohatství s Ukrajinou působil trochu jako stará Škopková ze „Slunce, seno…“. „Tadyhle tři roky podpora za stovky miliard dolarů, už třikrát jsem postoval na sociální sítě, že to podepíšeme, že to nepodepíšeme, že to podepíšeme. Já Vám dám záruky v podobě přítomnosti našich těžařských společností. Takový terno! A Vy nechcete podepsat?! To podepíšete, jakože já se jmenuju já, to Vám přísahám.“
Aktuálně to vypadá tak, že Ukrajina dohodu podepíše, i kdyby měl Trump Zelenského za „tenhleten“ svetr dotáhnout do Bílého domu. Americká administrativa má o ukrajinské nerostné bohatství bytostný zájem a místy to vypadá, že jediný nerost, po kterém Trump zrovna nebaží, je 167 centimetrů vysoký Zelenský. Zlí jazykové totiž tvrdí, že Trump na Ukrajině hledá za Zelenského poslušnější náhradu, která by se o nerostné bohatství s Američany ochotněji podělila.
Tak jako tak před sebou Ukrajina nemá dobré vyhlídky. Z jedné strany ji okusuje ruský medvěd. Z druhé ji hodlá oklovávat americký orel, zatímco Evropané si o tom budou jen povídat na summitech. Je to s podivem, usnesení EU se v Rusku nebojí. Změnit by to mohlo zbrojení. V cestě ale stojí Green Deal, který znemožňuje bankám financovat „špinavá“ odvětví, jako je produkce zbraní a munice. Celý Green Deal je založen na teorii „nerůstu“, antikapitalistické ideologii, která mluví o vizi férové společnosti, jež „bude uspokojovat potřeby všech v rámci planetárních limitů“. Překlad pro neuživatele lehkých drog: méně produkce, více přerozdělování. Nerůst je populární zejména v zemi, která EU fakticky velí, tedy v Německu. Vehementně ho tam prosazovala minulá vláda v čele se sociálními demokraty, kteří se teď derou i do nově vznikající koalice.
Třeba ale zbraně nebudeme muset vyrábět. Trump se teď i v Evropě usilovně shání po vejcích, aby splnil volební slib o jejich zlevnění. V cestě mu stojí ptačí chřipka, nucené vybíjení chovů a skutečnost, že nová hejna začnou produkovat až za pět měsíců. Petr Pavel se nedávno pochlubil tím, že na Hradě sebrali za dva roky jeho prezidentování 400 vajec. Kdyby do toho pan prezident víc šlápl, Hrad se změnil v drůbežárnu a vejce bychom s Američany vyměnili za zbraně, pak nejenomže bychom přezbrojili armádu, ale ještě by nás to nestálo 3 % HDP ročně. Tomu říkám výzva hodná generála!
Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR