- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
MF DNES: Priority, či „priamo v riti“? Vstříc nové Evropské komisi!
Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)
Zhruba před pěti lety jsem s tehdejším předsedou Slovenské „polnohospodárske a potravinárske“ komory čekal v Bruselu na letadlo do Vídně. Zatímco jsme vedli diskusi o neslučitelnosti představ bruselských byrokratů s realitou, ozvalo se hlášení o zahájení nástupu do letadla. Komentoval jsem to slovy, že není třeba spěchat, že zatím nastupují pouze „priority“, tedy ti, co si připlatili za přednostní odbavení. Slovenského kolegu použití anglického slova v české větě zmátlo natolik, že se mě vyděšeně zeptal: „Čo? Priamo v riti?“
Proč jsem si na tuto historku vzpomněl? Od minulého týdne máme schválenou novou Evropskou komisi. Od Evropského parlamentu získala zatím nejslabší mandát v historii EU (od roku 1993). Podpořilo ji pouhých 54 % europoslanců. Na druhém místě, co se týče nedůvěry, je Junckerova komise, která tehdy získala podporu 61 %.
Bruselské Politico dává druhé komisi von der Leyenové přívlastek „pravicově orientovaná“. To podle liberální „bruselské kavárny“ vysvětluje nízkou míru podpory. Tato konstrukce nicméně dostává trhliny při pohledu na opozici v europarlamentu, která je sama z velké části pravicová. Ve skutečnosti rozpaky vzbuzuje především fakt, že Evropa ekonomicky stagnuje, nicméně hodlá dělat v podstatě totéž jako dosud.
Dobře to ilustrují dvě deklarované hlavní priority nové Komise – obrana a konkurenceschopnost. Mezitím německá média informují o závažné krizi tamního ocelářství, které je v úpadku v důsledku „klesající poptávky, zvýšené globální konkurence, vysokých nákladů na energii a výdajů souvisejících s přechodem na zelenou energii“. Ohroženo je více než sto tisíc pracovních míst v ocelářství s možnými dopady až na 500 tisíc v navazujících odvětvích. Podobně jsou na tom výrobci surovin pro zbrojní průmysl, především nitrátů, na které dopadá vysoká cena emisních povolenek. Zemní plyn se jako surovina pro výrobu výbušnin i minerálních hnojiv navíc vozí z Ruska, s nímž jsme dle evropských institucí ve válce.
Takže ocel na výrobu tanků si dovezeme z Číny, se kterou jsme v obchodní válce kvůli elektromobilům, a nitráty na výrobu střeliva si dovezeme z Ruska, se kterým jsme v otevřeném ozbrojeném konfliktu. To jsou ty naše priority. Pak se nemůžeme divit, že jsme spíše „priamo v riti“ a země na východ od nás jsou možná ze strachu, možná z vypočítavosti v té ruské zabořeny až po uši.
Autor: Jan Doležal prezident Agrární komory ČR