- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
MF DNES: Německo dohnat a předehnat – a jiné vlhké sny Petra Fialy
Hovory z lán(ů)
Výročí sametové revoluce s sebou vždy nese příležitost ohlédnout se a srovnávat. Obvykle se ptáme, zda se máme lépe než v době pádu komunistického režimu. Z materiálního hlediska je to určitě lepší než před 35 lety. V porovnání s rokem 2019 už to v mnoha ohledech neplatí.
Za posledních pět let za sebou máme několik krizí. Krizi covidovou s omezením podnikatelských i osobních svobod, krizi uprchlickou, jež možná v souvislosti s vývojem konfliktu na Ukrajině ještě není na vrcholu, krizi energetickou, z níž Česko vyšlo s nejdražšími energiemi v Evropě, krizi životních nákladů, jíž politici rádi říkají (doplň jméno politického oponenta) „drahota“, a mladší ročníky by ještě přidaly krizi klimatickou.
O mnohých těchto krizích, ať to byl covid, nebo energie a s tím související inflace, lze říci, že byly předchozí či současnou vládou zvládnuty hůře než v jiných zemích, se kterými bychom se měli nebo chtěli srovnávat.
Nelichotivá statistika týkající se reálných mezd pak dokonce říká, že Česko je na tom v rámci OECD nejhůře, inflace tu totiž výrazně přerostla stagnující či pomalu rostoucí mzdy. Protože volby přes všechny ideové proklamace nakonec – a naposledy v USA – vyhrává tloušťka peněženky, slibují politici nápravu právě v této oblasti.
Nejvíc se zatím v tomto ohledu rozjel premiér Petr Fiala. V nedělních Otázkách Václava Moravce slíbil, že mzdy v Česku do pěti let dosáhnou úrovně Německa či Rakouska. Smělé prohlášení, které mohou vysvětlit tři věci. Zaprvé, pan premiér má možná přesné informace o tom, jak moc „do kopru“ to u sousedů jde a jak moc krach tamních automobilek lidem zhorší životní úroveň.
Zadruhé, Piráti nebyli podle jedné z teorií z vlády vypuzeni proto, že by snad brali drogy, ale protože brali drogy premiérovi. Zatřetí, a to je nejpravděpodobnější teorie, předseda vlády není pod vlivem psychoaktivních látek, ale pod vlivem poradců a specialistů na veřejné mínění.
Jestli kromě tichého vína užívají něco oni, těžko říci. Já bych nicméně jako pravicový volič a zástupce zemědělských podnikatelů doporučil osekat regulace a zeštíhlit stát. Možná nebudeme mít německé platy, ale bude se tu nejen podnikatelům lépe dýchat. Navíc to pan premiér může udělat hned, aniž by k tomu potřeboval další čtyři roky po příštích volbách. Nebo platí stará politická poučka „co můžeš udělat hned, slib po příštích volbách“?
Autor: Jan Doležal prezident Agrární komory ČR