Renata Šarjaková, 24. říjen 2024
MF DNES: Lidovci pod vlivem: výborný předseda a předseda Výborný

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

V pátek a v sobotu se v Olomouci konal sjezd KDU-ČSL za nemalého zájmu médií. Někdo by řekl, že si takovou pozornost lidovci, jejichž preference se podle průzkumů již přes dva roky pohybují pod hranicí 5 %, a aktuálně dokonce na 2 %, ani nezaslouží, nicméně opak je pravdou.

Lidovci jsou totiž na rozdíl třeba od podobně populárních Zelených či SOCDEM stále ještě stranou parlamentní. Nadto jsou na rozdíl třeba od Pirátů, kteří si také procházejí obdobnou krizí identity, stále i stranou vládní. Jestliže nejen mezi zemědělci cyklicky koluje starý vtip o tom, že někteří lidovečtí ministři jsou božím trestem za to, že se málo modlíme, pak musel podobné pocity ohledně Pirátů nedávno zažívat i premiér Petr Fiala. A dost možná ještě zažívá.

Uvítací slivovici a tvarůžky, jimiž lidovci „v kroju“ vítali hosty, premiér asketicky odmítl ne snad proto, že by slivovice byla domácí, a tedy bez loni výrazně navýšené spotřební daně, ale asi proto, že mu právě Piráti ani po odchodu z vlády nepřestávají hýbat žlučí. Pod vlivem (okolností) tak nebyl premiér, ale samotní lidovci, kteří si Fialovo velebení Mariana Jurečky vyložili jako podmínku pokračování koalice SPOLU. Když totiž z jeho úst zaznělo, že šéf lidovců Jurečka je „výborný“, začali delegáti na volebních lístcích kroužkovat jméno Výborný jako o život, aby si za rok náhodou nezkomplikovali cestu do Sněmovny.

Ale vážně. Marek Výborný rozhodně nebyl zvolen nedorozuměním či náhodou. Stejně jako náhodou lidovci neprožívají hlad po větší popularitě a přízni voličů. Takový malý hlad, tedy Hladík, ač sám nakonec ve volbě místopředsedy neúspěšný, to ve svém vystoupení vystihl dokonale, když řekl, že by lidovci měli „lidem více naslouchat, a ne jim říkat, jak se mají chovat“.

Jako zemědělci říkáme: tesat do kamene a pověsit nad vchod na každém resortu, který mají lidovci na starosti. Mohlo by tím začínat takové lidovecké vládní desatero. Dále bych navrhoval inspiraci u Hippokrata a jeho „primum non nocere“, tedy „především neuškodit“.

Teď, když se lidovci osvobodili z područí ultraaktivistických pirátských náměstků, kteří je prý nutili naslouchat více Bruselu než svým kmenovým voličům, může je nové vedení dovést do země zaslíbené. Já si dovolím nově zvolenému mesiášovi popřát, aby překonání hranice 5 % netrvalo 40 let a aby se ho na rozdíl od Mojžíše osobně dočkal.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení => průměr 293
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář