- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Reakce AK ČR na článek webu iRozhlas o erozní ohroženosti 27. 8. 2024
Reakce AK ČR na článek webu iRozhlas o erozní ohroženosti 27. 8. 2024
Agrární komora České republiky považuje za nezbytné reagovat na článek o erozní ohroženosti, který byl zveřejněn na zpravodajském webu iRozhlas 27. srpna 2024 zde. Text považujeme za nevyvážený z hlediska výběru respondentů i zahrnutých informací o daném tématu. Agrární komora ČR, která zastupuje většinu zemědělců různých velikostí, právních forem i zaměření a hospodařících ve všech výrobních oblastech, nedostala prostor pro vyjádření, proto po zveřejnění článku zaslala redakci svůj komentář s žádostí o doplnění.
Hrozbu narušení zemědělské půdy větrnou či vodní erozí zemědělci nepodceňují a v praxi ji iniciativně sami řeší, přičemž vychází především ze znalosti místního prostředí. V jednáních o dalším nastavení podmínek Agrární komora České republiky tak podporuje zlepšení monitoringu a apeluje na zdokonalení systému kontrol, abychom získali reálnou představu o aktuálním ohrožení zemědělské půdy. Je nezbytné zdůraznit, že situace se v různých oblastech může velmi lišit a teoretické propočty rozhodně není možné aplikovat na každou lokalitu. Teprve po zpracování analýzy a dopadové studie, kterou Ministerstvo zemědělství slibuje již několik měsíců, je možné začít měnit pravidla pro zemědělské hospodaření, případně je v konkrétních místech zpřísňovat. Nesouhlasíme proto s úředním rozšířením oblasti, která je definovaná jako erozně ohrožená, ze stávajících 25 na 65 procent. V opačném případě hrozí, že budou trestáni i ti, kteří s půdou zacházejí s péčí řádného hospodáře. Naopak souhlasíme s tím, aby byl potrestán ten zemědělec, který nehospodaří v souladu s doporučeními a eroze se u něj opakovaně objeví z důvodu jeho pochybení. V úvahu je však potřeba vzít i fakt, že například dopadům extrémních přívalových srážek nezabrání žádná opatření.
Půda představuje pro zemědělce základní výrobní prostředek a byli by sami proti sobě, kdyby se o ni dobře nestarali. Zachování jejích přirozených vlastností je proto v jejich vlastním zájmu. Současně je třeba říct, že protierozní opatření navrhovaná českou vládou jdou nad rámec toho, co požaduje Evropská komise, přestože ministr zemědělství Marek Výborný a ministr financí Zbyněk Stanjura slíbili zemědělcům, že k tomu Česká republika již dále takto přistupovat nebude. Jednoznačně souhlasíme s protierozními opatřeními v ohrožených lokalitách, ale pravidla musí nastavena udržitelně a musí vycházet z aktuální situace, nikoliv z populistického zadání některých politiků.
Úřad AK ČR