Renata Šarjaková, 18. červenec 2024
MF DNES: Okurková sezona? Kdepak. Pozor na „český Green Deal“

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

A pak, že je letos nějaká okurková sezona. Za velkou louží se dějí věci. Zatímco prezident Joe Biden zvládl první předvolební debatu jen s odřenýma ušima a zavdal příčinu spekulacím o tom, kdo vlastně šéfuje Bílému domu, jeho protikandidát Donald Trump z posledního mítinku vyvázl s uchem prostřeleným.

Štěstí někdy není „muška jen zlatá“, ale muška mírně nepřesná. Stačilo pár milimetrů a Biden by byl ze dvou uchazečů o post prezidenta ten kognitivně zdatnější. Štěstí a relativně rychlá pohotová reakce ochranky, kterou by mohli na Slovensku závidět, zabránily nejhoršímu. Na rozdíl od Slovenska se ale něco podobného dalo v USA očekávat.

Společnost je tam už pár let na pokraji občanské války a druhý dodatek americké ústavy dává právo nosit zbraň téměř komukoliv. Jak by v parafrázi řekla teta Kateřina z Jirotkova Saturnina „Tak dlouho se zuby nehty brání zbrojařská lobby, až se ucho prostřelí“. Ve finále ale blázna se zbraní může zastavit zase jen zbraň, to, že se něco zakáže, pro zločince a šílence není překážkou.

V Evropě přesto máme zákazy rádi, ať jsou sebeabsurdnější. Politici se ve jménu veřejného blaha a záchrany planety pouští do zákazů či omezení dostupnosti věcí zcela běžných, které nejsou s to někoho připravit o život. Typickým příkladem je Zelená dohoda pro Evropu. Ačkoliv se z ní stalo velké volební téma eurovoleb a politici se přeli o to, kdo ji schválil, a doslova se předbíhali v tom, jak ji budou hned po zvolení reformovat, Green Deal „jede dál“. Alespoň u nás doma. Konspirační teoretici by řekli, že právě pod rouškou okurkové sezony, mimo pozornost médií a voličů. Tento týden se má na vládě projednávat „český Green Deal“, více než 800stránkový dokument, oproti němuž je konsolidační balíček, co se týká navyšování daňové zátěže velmi slabý čajíček.

Emisní povolenky, které si dnes kupuje energetika nebo průmysl se mají rozšířit i na stavebnictví nebo dopravu. Podle některých odhadů mají pohonné hmoty zdražit až o deset korun za litr, kvůli požadavkům na materiály a technologie zdraží také bydlení a nájmy. Kdybyste chtěli vzteky řvát „na lesy“, tak vězte, že vás tam dost možná nepustí. Část jich totiž bude chráněna bez přístupu člověka. Má se tam ukládat uhlík. Stejně tak na polích.

A budou okurky? Ty si asi dovezeme z Nového Zélandu v plastovém obale. Ať žije ekologie.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení => průměr 276
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář