Renata Šarjaková, 12. červenec 2024
MF DNES: Ruské obilí, španělské maso a čínská odveta

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

Sklizeň obilovin bude nižší. Snížily se nejen hektarové výnosy, ale také osevní plochy. Pěstovat obiloviny se při současných cenách zejména tam, kde je předpoklad nižšího výnosu, ekonomicky nevyplatí. Proto část zemědělců ani nezasela. Bude to mít vliv na ceny? Ty samozřejmě neurčuje situace v Česku, ale informace, které přicházejí od největších světových producentů.

V případě obilovin cenu výrazně ovlivňuje celková sklizeň v Ruské federaci. Ta by podle nejnovějších odhadů měla být především kvůli suchu a jarním mrazům nižší o deset milionů tun, což je asi dvojnásobek tuzemské produkce. Dobrá zpráva pro české, respektive evropské zemědělce?

Tak jednoduché to nebude. Rusko totiž v letech 2023 a v první polovině roku 2024 zároveň vykázalo rekordní vývoz zemědělské produkce. To na straně jedné ukazuje, že pravděpodobně obilí používá k financování války na Ukrajině a ekonomické destabilizaci evropských a ukrajinských zemědělců, na straně druhé, že světový trh se neřídí natolik politikou ani ekologií, jako cenou a dostupností.

Velkým odběratelem ruského obilí se od roku 2022 stalo Španělsko. To do té doby přes Černé a Středozemní moře dováželo obiloviny z Ukrajiny. Ne snad že by Španělsku chyběla surovina na výrobu i u nás oblíbených tortillových placek. Masivní dovoz levných obilovin ať už z Ukrajiny a později z Ruské federace sloužil především k snižování nákladů na chov prasat, respektive k produkci vepřového masa.

To bylo potom opět po moři vyváženo do světa, nejvíc do Číny. Pro ni představuje Španělsko největšího dodavatele. Dodávky se jen mezi lety 2015 a 2020 zvýšily desetinásobně, a to zejména po vypuknutí afrického moru prasat v jihovýchodní Asii. V letech 2018 a 2019 se v důsledku epidemie snížil v Číně počet prasat o 27 % a Španělsko bylo schopné tamní chybějící produkci nahradit.

Tomu teď možná bude konec. Regulacemi svázaná a nekonkurenceschopná Evropa se totiž chystá uvalit cla na levné čínské elektromobily a Čína chystá odvetu. Jejím cílem má být právě španělské vepřové. Příští léto se tak Evropa dost možná bude topit v levném mase a drahých autech. Nevím jak vy, ale já si raději po výletě na kole dám kus flákoty, než abych se po projížďce Teslou ládoval zeleninou. Jen aby se Unie se všemi zákazy a nařízeními brzy nepostarala o to, že nebude ani to maso…

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení => průměr 232
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář