Renata Šarjaková, 9. květen 2024
ČTK: Agrární komora příští týden rozhodne o uspořádání protestů 22. května v Praze

ČTK

 

Předsednictvo Agrární komory (AK ČR) příští týden rozhodne, zda 22. května s dalšími nevládními zemědělskými organizacemi uspořádá protesty v Praze. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) podle komory neodpověděl do konce dubna na návrhy, které by zemědělcům pomohly, a problémy zlehčuje. Agrární komora to uvedla v tiskové zprávě. Výborný její tvrzení, že na náměty nereagoval a problémy zlehčoval, odmítl. Na žádost nevládních organizací domluvil na 22. května schůzku spolu s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS).

"Nikdo nám nemusí říkat, že v ulicích se problémy zemědělců nevyřeší. Aktivně žádám ministra zemědělství Marka Výborného o jednání a snažím se mu zprostředkovat, s čím se na každodenní bázi potýkají pěstitelé plodin a chovatelé hospodářských zvířat. Bohužel ale zatím bez výsledků, které by byly pro zemědělce povzbudivé. Jsou zoufalí, jsou frustrovaní a přestávají věřit, že jejich situaci ještě může něco zlepšit," uvedl prezident Agrární komory Jan Doležal.

O dalších protestech, které by byly masivnější než ty předchozí, se podle Doležala mluví mezi zemědělci už více než měsíc. Zemědělské organizace navrhly vládě 7. dubna na sněmu v Brně několik opatření, která by podle nich zemědělcům pomohla. Od ministra požadovaly písemnou odpověď, kterou nedostaly. Ministr v reakci uvedl, že se zástupci nevládních organizací několikrát hovořil, naposledy s nimi o požadavcích ze sněmu AK ČR jednal minulý týden.

"Musím jednoznačně odmítnout tvrzení Agrární komory, že jsem na jejich náměty nereagoval, nebo že bych dokonce zlehčoval jejich problémy. To opravdu striktně odmítám, není to pravda," řekl ČTK Výborný. Dodal, že dává přednost osobnímu jednání před posíláním dopisů.

Komora tvrdí, že odezvu nemá ani od premiéra Petra Fialy (ODS), a vláda pětikoalice tak dala najevo, že zemědělství a potravinářství stojí mimo její zájem. Proto podpořila konání dalších zemědělských protestů v Česku. "Zástupci nevládních organizací mě také požádali o zprostředkování schůzky s ministrem financí a mnou, o dojednání této schůzky jsem nevládní organizace informoval v úterý s tím, že termín je domluven na 22. května," sdělil ministr.

Podle informací Zemědělského svazu ČR jsou na 4. června naplánovány protesty v Bruselu. V ten den se uskuteční i v dalších zemích EU, a to například v Polsku, Francii, Německu, Španělsku, Itálii, Nizozemsku, Maďarsku, Rumunsku, Řecku nebo Bulharsku. Předseda ZS ČR Martin Pýcha očekává, že se do evropského protestu 4. června zapojí i čeští zemědělci.

V Česku se protesty zemědělců naposledy uskutečnily 20. března, kdy na silnice vyjelo více než 1600 kusů zemědělské techniky. Zemědělci požadují podpořit zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění, vrátit daň z nemovitosti na úroveň před konsolidačním balíčkem či zrušit danění evropské provozní dotace z prvního pilíře společné zemědělské politiky Evropské unie a omezit dovoz ze zemí mimo EU. Dalším požadavkem zemědělců je nekrátit národní podpory, a pokud Evropská komise umožní navýšit mimořádnou pomoc zemědělcům z evropských nebo národních zdrojů, aby tak Česká republika učinila v maximální možné míře.

Výborný už dříve uvedl, že vláda letos přidá 550 milionů korun na životní pohodu zvířat, zvýší investiční podporu o 1,5 miliardy korun či příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění. V čem se ale se zemědělci neshodne, je podle něj vrácení daně z nemovitosti na úroveň před konsolidačním balíčkem.


Hodnocení => průměr 180
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář