Renata Šarjaková, 23. duben 2024
Z pravidelného jednání o mléce

Dne 17. dubna 2024 se konalo další pravidelné jednání Komoditní rady pro mléko a hovězí maso při AK ČR, za přítomnosti hostů z Ministerstva zemědělství, Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu a Ústavu zemědělské ekonomiky a informací. 

 

 

V úvodu jednání vystoupil vrchní ředitel Sekce ekologického zemědělství, komodit, výzkumu a vzdělávání Petr Jílek, který přítomným shrnul aktuální informace z ministerstva zemědělství a z Bruselu. Belgické předsednictví se aktuálně soustředí na Animal welfare pro kočky a psy. Vedou se debaty o povinnosti majitelů registrovat kočky a psy, které jsou chovány na rozmnožování, do registru. 

Vzhledem k dané situaci v zemědělství ministerstvo zemědělství prostřednictvím komisaře aktivně jedná o možnosti vyplacení balíčku mimořádné podpory z EU pro zemědělce. Dále také jedná o prodloužení krizového rámce, bez kterého bude pro vyplacení podpory ve výši 2 mld. Kč v roce 2025 velmi málo nástrojů. 

Přislíbené zálohy na národní dotace v dotačním titulu 20 by měly být vyplaceny v 50 % výši požadované částky v žádosti o dotace, a to do konce měsíce června. Novela zákona o veterinární péči bude za čtrnáct dní projednána na vládě. Tato novela v sobě obsahuje zavedení elektronických průvodních listů skotu, které budou spuštěny v dubnu roku 2025. Také umožní porážku skotu střelnou zbraní na pastvě a zavede povinnost instalace kamerového systému na přejímkách na jatkách, kterou prosadilo ministerstvo životního prostředí. 

Pro vyplacení zelené nafty dvakrát ročně, což je jeden z požadavků komory pro urychlení toku peněz, je nutné provést změnu v zákoně o spotřební dani. Proces změny zákona je běh na dlouho trať, a proto vyplácet zelenou naftu v rychlejším režimu bude možné nejdříve v roce 2025. Ministerstvo si je vědomo problému s normativy na zelenou naftu a v průběhu příštího roku počítají s přehodnocením a navýšením tarifu. 

Následně vystoupily zástupkyně Ústavu zemědělské ekonomiky a informací Iveta Bošková a Miluše Abrahámová, které členům komoditní rady shrnuly vývoj na trhu s mlékem a hovězí masem. I přesto, že Německo, Belgie, Nizozemsko a Polsko navýšily objemy nákupu v rozmezí od 0,5 – 0,1 mil. tun v roce 2023 celkový objem nákupu v EU stagnoval, meziroční pokles činí 0,03 % a celkový objem nákupu byl 144,44 mil. tun mléka. 

Stavy skotu klesly ve všech zemích EU celkem o jeden milion kusů, a tak rok 2023 navazuje na roky poklesu, které trvají od roku 2016. Pokles stavu skotu ale je celosvětový trend, který reaguje na sníženou spotřebu této produkce. Stavy skotu v ČR jsou díky vývozu více méně stabilní i při snížené národní spotřebě. V případě omezení vývozu může u skotu nastat stejná situace, jako u prasat. Ceny hovězího masa v minulém roce sice mírně stoupaly, ale ne takovým tempem jako náklady.

Průměrná cena za litr mléka v EU klesla v roce 2023 na 11,58 Kč, zatímco průměrné náklady v ČR byly 10,54 Kč. Rentabilita nákladů bez podpor činí 3,7 % a s podporami 18,8 %. Užitkovost v roce 2023 stoupla o 2,9 %, průměrná dojivost se pohybovala na úrovni 9 352 litrů na kus a rok. Nákup mléka meziročně poklesl o 1 % a do budoucna se oživení trhu neočekává.

V závěru jednání se členové komoditní rady shodly na společném prosazování bodů uvedených v usnesení 33. sněmu AK ČR. Z diskuse vyplynulo, že je potřeba upřesnit srovnání ohodnocení kvality mléka v Česku a v Německu a trvat na srovnání legislativních podmínek pro zemědělce s ostatními státy v EU. Srovnání legislativních podmínek nepotřebuje dodatečné finance z národního rozpočtu a zemědělcům pomůže.

Úřad AK ČR

 

Hodnocení => průměr 228
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář