- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
MF DNES: Prodám kravku, na jaře už nezaseju
Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)
Film Na samotě u lesa mám spojený nejen s dědou Komárkem a jeho podnikatelským plánem předčasného ukončení zemědělské činnosti, ale i s tím, že „na jaře“ v hustém sněhu seje rozhozem do hrubé brázdy zmrzlé na kost. Inu, lidé z města a zvláště pak filmaři venkovu a zemědělství nikdy nerozuměli.
I když v roce 1976, kdy tento film vznikl, to bylo asi přece jen trochu lepší než teď. Běžný městský člověk sice moc netušil, co to na tom venkově ty „jezeďáci“ dělají, ale až tolik mu nevadilo, že si někdo vůbec dovolí na venkově zemědělsky hospodařit místo toho, aby se tam jen rekreoval. Zemědělství navíc bylo skutečně nenahraditelné, protože z celkem pochopitelných důvodů ještě neexistovalo dnes okřídlené heslo „všechno si dovezeme“.
Ne že bych jakkoli obhajoval tehdejší dobu, ale fakt je, že zemědělci nemohou vyhlásit opravdovou „stávku“, tedy přestat svoje produkty dodávat do obchodů, protože je kdykoliv nahradí produkce z kdejaké tramtárie. Stranou jdou starosti o půdu, o životní prostředí, klimatickou změnu, uhlíkovou stopu a kdovíco ještě. Hlavně, že je to levné (minimálně pro obchodníka, který to přiveze a pěkně si přisadí), a hlavně, že to vůbec je. Jako „bonus“ se ještě spotřebiteli nehospodaří přímo za barákem. Co oči nevidí, to srdce nebolí.
V jiné pozici jsou třeba takoví lékaři. Těm se před několika měsíci podařilo pouhou hrozbou protestu na vládě získat 10 miliard korun. Je to logické. Jde o životy lidí. Hippokratova přísaha je sice nepřekročitelná, ale i zhoršení služeb může představovat riziko, které by šlo vládě „na triko“.
Zemědělci za sebou mají různých protestů několik a jako úspěch budou brát, když se dostanou – jak se lidově říká – „na své“. To znamená, že jim bude nějak vykompenzována vyšší daň z nemovitosti, což jsou ročně 2 miliardy korun. Vláda ještě před pár týdny hovořila i o kompenzaci pro střední podniky, které tvoří gros zemědělské produkce v Česku a které jsou novým dotačním systémem znevýhodněny proti domácí i zahraniční konkurenci. Nedočkaly se jí loni, nedočkají se jí nejspíš ani letos v době akutní krize na trzích se zemědělskými komoditami.
Pomůže Evropská unie, která problém otevřením hranic de facto způsobila? Bude muset, jinak opravdu prodáme kravky, nezasejeme a zbudou tu jen zemědělci, kteří nedělají nic a jenom berou dotace. Měl to snad být účel?
Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR