Renata Šarjaková, 29. únor 2024
MF DNES: Je tu příležitost vycouvat ze zelené slepé uličky

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

Jedna zemědělská demonstrace střídá druhou. Těžko nyní hledat v EU farmáře, který by byl spokojený s tím, jak se mu podniká. Největším problémem jsou nízké ceny, vysoké náklady a ubíjející byrokracie. Ačkoliv Evropská komise jako vždy slibovala, že nová pravidla přinesou zjednodušení a budou víc motivační, opak se stal pravdou. Zemědělci místo na poli či ve stáji musí vyplňovat povinné evidence o tom či onom. „Odměnou“ jim jsou dotační podpory nominálně stejné jako v roce 2014, reálně výrazně nižší kvůli rekordní inflaci, kterou Evropa za posledních 10 let zaznamenala.

Rozpočet EU údajně sleduje nové priority, jako je změna klimatu nebo role Unie ve světě. Není proto možné zemědělcům přidat peníze, ale pouze nařízení, omezení, zákazy, a tím i vyšší náklady a horší možnost živit se tím, co by zemědělce skutečně mělo živit, tedy prací na poli nebo ve stáji. V Bruselu se tomu moderně říká „ambice“.

Když jsme u ambicí, zůstává Unie poněkud osamocena. Na globálních emisích C02 se podílí 10 %, z toho právě třeba zemědělství je 8 %. Kvůli tomu se tak v rámci nových unijních pravidel zemědělcům nařizuje nechávat část polí ladem, omezuje se orba a na řadě měl být i chov skotu. Nebýt španělského předsednictví Rady a obavy jižanů, že by neměli v ulicích měst před čím utíkat, byla by povinná redukce skotu s cílem snížit emise metanu možná už dnes realitou.

Nejvíce nicméně pomáhají blížící se volby a ambice předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové „střihnout si“ ještě jeden mandát. Najednou je zájem zemědělcům naslouchat a pomáhat jim. V sousedním Polsku dostanou 1,35 miliardy eur pro malé a střední podniky z unijních prostředků. Pomohlo jim vítězství eurofilního Donalda Tuska, zatímco jeho předchůdci byly tyto prostředky, protože Brusel neposlouchal, zablokovány. Bude i naše probruselská vláda podobně odměněna za věrnost? Pomůže zemědělcům v nouzi? I naši zemědělci ne vlastní vinou, ale vinou Bruselu, jenž otevřel hranice ukrajinské negreendealové produkci, která měla původně směřovat do Afriky, nemohou prodat vlastní produkci. Evropa problém způsobila, tak by ho měla vyřešit. V Polsku je údajně tato pomoc omezena pro malé a střední podniky, což je dobrá zpráva pro naši vládu, která zemědělcům raději nepomáhá, aby náhodou nepomohla firmě bývalého předsedy vlády. Teď má příležitost. Využije ji?

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 224
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář