Renata Šarjaková, 6. prosinec 2023
Jak správně zakotvit rozhodčí doložku do smlouvy

Rozhodčí řízení umožňuje vedení obchodních sporů alternativní cestou. Hlavní výhodou je rychlost, efektivita a odbornost projednání sporu. K využití služeb, které poskytuje Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky (dále jen „Rozhodčí soud“) je však nejprve nutné zakotvit jeho pravomoc. Nejvhodnějším způsobem je pak vložit rozhodčí doložku přímo do uzavírané smlouvy.

 

 

Jak navrhnout rozhodčí doložku so smluv? 

Rozhodčí doložka by měla být jasná a určitá. Pokud odkazuje na rozhodčí řízení před Rozhodčím soudem, stačí pouze odkaz na tento Rozhodčí soud a jeho Řád. 

Doporučená znění rozhodčích doložek najdete na webových stránkách všech významných rozhodčích institucí, Rozhodčí soud doporučuje tato jednoduchá znění rozhodčí doložky (www.soud.cz/rozhodci-dolozka):

"Všechny spory vznikající z této smlouvy a v souvislosti s ní budou rozhodovány s konečnou platností u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky podle jeho řádu jedním rozhodcem jmenovaným předsedou Rozhodčího soudu."

Obecně platí, že zvolit jediného rozhodce je vhodnější do menších, jednodušších sporů. Jedná se o ekonomičtější variantu (20 % sleva na poplatku Rozhodčího soudu) a rychlejší řízení. Alternativně je možné zapracovat toto ustanovení:

"Všechny spory vznikající z této smlouvy a v souvislosti s ní budou rozhodovány s konečnou platností u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky podle jeho řádu třemi rozhodci."

Do rozhodčí doložky je pak možné zapracovat dohodu stran na konkrétních procesních pravidlech řízení – Rozhodčí soud například umožňuje sjednat místo rozhodčího řízení (v několika stálých sudištích Rozhodčího soudu po celé republice, mimo tato sudiště po předchozí konzultaci s tajemníkem), možnost rozhodovat spor jen na základě písemností, bez ústního jednání, nebo možnost vést jednání pouze skrze video konferenci. V rozhodčí doložce je pak také možné ujednat urychlený režim řízení s vydáním rozhodčího nálezu do dvou měsíců (to bez dohody stran nelze). Rozhodčí doložka pak může obsahovat další ujednání, například týkající se samotného procesu, nebo například komunikace stran v řízení. Stále ale platí, že by měla být jasná a určitá, zejména by neměla žádným způsobem odkazovat na jinou instituci či pravidla jiných institucí.


Před Rozhodčím soudem lze vést i řízení online, v takovém případě je v rozhodčí doložce nutné odkázat na online pravidla (rozhodčí řízení u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky podle jeho Řádu on-line jediným rozhodcem určeným předsedou Rozhodčího soudu). Je zásadní v této rozhodčí doložce odkázat i na kontaktní emaily obou stran, pomocí kterých bude veškerá komunikace v rozhodčím řízení probíhat. 


Konečně – jakákoliv ustanovení, která by měnila procesní průběh rozhodčího řízení, nebo způsob jeho vedení před rozhodčí institucí (například odkaz na pravidla UNCITRAL) je vhodné nejprve konzultovat. K tomu můžete využít emailovou adresu praha@soud.cz

Více informací na www.soud.cz.


Hodnocení => průměr 008
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář