Renata Šarjaková, 9. listopad 2023
MF DNES: Kudy ven z ekonomické krize: je libo rakety, anebo mák?

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

Samé špatné zprávy. HDP v Česku meziročně klesl o 0,6 % ve srovnání se stejným čtvrtletím minulého roku a o 0,3 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Lepší to není ani s průmyslem. Ten v září zrychlil meziroční pokles o 5 % ze srpnových 1,7 %. Průmyslová výroba přitom poklesla potřetí v řadě. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 5,2 %.

Ani eurozóna na tom není růžově. Na konci roku se růst ve státech platících eurem odhaduje někde kolem 0,5 %. Největší tahoun unijní ekonomiky a stát, který, co se budoucího růstu týče, je pro Česko klíčový, tedy Německo, stejně jako my vykazuje záporný „růst“: 0,2 %. I když (nebo možná právě proto) je hlavním evropským tématem globální oteplování, hospodářství se spíše ochlazuje a není s to po covidu rozmrznout.

Za oceánem, v USA, je to jiný příběh. HDP tam roste téměř o 5 %, což je celosvětově nejvyšší růst v demokratických státech a takzvaných rozvinutých ekonomikách. Na rozdíl od Evropy se daří domácí spotřebě a také průmyslu, především zbrojnímu. Každou třicet let starou raketu, kterou Kongres pošle na Ukrajinu, je totiž potřeba ve skladech nahradit novou, modernější. A jelikož bojiště funguje jako nejlepší „živá reklama“ pro zbrojní průmysl, roste zájem o nákup americké vojenské techniky také ze zahraničí.

Z tohoto pohledu je trochu škoda, že jsme v devadesátých letech podlehli iluzi „konce dějin“, tedy světového vývoje, ve kterém se konflikty budou řešit mírovou cestou, a zbrojovky výrazně omezili. Možná by dnes v první desítce nejbohatších lidí v ČR nebyli čtyři podnikatelé v energetice a jen jeden zbrojař. Třeba by na rozdíl také od energií, jejichž vysoké ceny pociťujeme všichni včetně průmyslu, zahraniční zbrojní zakázky napumpovaly peníze do hospodářství a rozjela by se domácí spotřeba.

Pro pacifisty se nabízí alternativní cesta, k níž může přispět zemědělství. Mák. Tálibán totiž v Afghánistánu zakázal pěstování máku pro produkci opia. Drogy jsou prý v rozporu s Koránem. ČR je největším světovým pěstitelem máku se sníženým obsahem opia. Možná přišel čas změnit odrůdu a naplnit státní rozpočet. Karel Marx kdysi řekl, že náboženství je opiem pro masy. Otupuje totiž vůli lidu k sociální k revoluci. Vzhledem k tomu, jak moc jsme ateistická společnost, a s ohledem na velkou akci odborářů na konci měsíce by skutečné opium pro masy možná mělo být i ve vládním zájmu.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení => průměr 024
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář