- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
MF DNES: Kdeže potraviny! Dnes už se pěstují jen uhlíkové kredity
Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)
Nadace Billa a Melindy Gatesových ohlásila nákup akcií pivovarnického giganta Anheuser-Busch za 95 milionů dolarů (2,2 miliardy Kč). Odhlédneme-li od skutečnosti, že akcie kupuje nadace, nikoliv přímo Gates, a že se nákup uskutečnil z peněz, které byly jako příspěvek na „dobročinnost“ s největší pravděpodobností osvobozeny od daně, jeden se musí ptát – proč?
Značka Bud-light, tedy světlý ležák „budějovického“ typu (nicméně bez českého chmele a českých sládků a rozhodně ne „budějovické chuti“), jejímž majitelem je právě Anheuser-Busch, vzbudila tento rok kontroverze a posléze dokonce bojkot. Upadající prodeje se totiž progresivní marketéři snažili oživit kampaní, jejíž tváří se stal transgender influencer, který předtím neúspěšně pomáhal s popularitou americkému prezidentovi Joe Bidenovi. „Překvapivě“ tím Bud-light nové konzumenty nezískal a ty tradiční stejně jako nemalou část tržního podílu ztratil. Finanční injekce od zakladatele Microsoftu určitě přijde vhod.
Co z toho ale lišák Bill bude mít? Půjde Bud-light ve šlépějích Microsoftu a bude razit model prodeje služby, ne produktu? A pivo bude konzumentům chodit na základě „smart“ předplatného, aby nezapomínali na pitný režim? Zakomponuje Microsoft reklamu na Bud-light do videoher pro Xbox?
Těžko říci. V době, kdy Gates skupoval půdu (dnes je největším soukromým majitelem půdy v USA), mnozí kroutili hlavou. Když politici na klimatických fórech začali skloňovat uhlíkové kredity, které si bude muset průmysl kupovat a které bude generovat například zatravnění (samozřejmě bez říhajících krav) či zalesnění zemědělské půdy, začala Gatesova investice dávat smysl. Také u nás začínají ne „agrobaroni“, ale uhlobaroni, kteří zázračně zbohatli na drahých energiích, koketovat s podobným úmyslem nakupovat tisíce hektarů půdy.
Co z toho plyne pro nemoderní zemědělce, kteří by chtěli na zemědělské půdě produkovat místo uhlíkových kreditů potraviny? Žádná daň z příjmu. Ta se platí ze zisku a zisk je přece pro pravicovou vládu problém. Založme nadaci a 6 miliard, které jsme loni zaplatili na dani z příjmu, dejme místo Stanjurovi drobným vlastníkům za jejich pozemky. Vydělají na tom nejen teď, ale i za pár let tím, že nebudou mít skutečné maso (nikoliv pseudo či laboratorní) a mléko na příděl. Slovy někdejšího krále německého teleshoppingu: „A to se vyplatí!“
Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR