Renata Šarjaková, 30. srpen 2023
MF DNES: Kalousek jako jediný, kdo říká pravdu?

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů) 

 

Ikdyž mi do „čtyř křížků“ ještě pár let zbývá, nikdy jsem si nemyslel, že se dožiju toho, abych souhlasil s Miroslavem Kalouskem. Ten se na sociální síti X (bývalý Twitter) pustil do vlády následujícím způsobem: „Odmítám akceptovat nekompetentní hospodářskou politiku a slabomyslnou propagandu dnešní vlády jenom proto, že Babiš by byl horší.“ Údajně reakce na Fialovo „živitelkové“ vyjádření, v němž žádá výrobce potravin, aby zlevnili (s odvoláním na dřívější pomoc vlády s energiemi).

Premiér ke zlevnění potravin zároveň vyzval svého politického soka, (ne)majitele zemědělských a potravinářských podniků. Předně. V tomto závodě nemám žádného koně. U posledních voleb jsem nebyl. Skutečná pravice s akcentem na štíhlý a vůči občanovi vstřícný stát, jež by se dokázala postavit Green Dealu, tu podle mě nebyla a není.

Je mi také zcela jedno, jestli je „drahota“ Babišova, nebo Fialova. Jako spotřebiteli mi vadí, že tu inflace u základních životních potřeb včetně potravin je, a jako zástupci zemědělců mi zase vadí, že jsou z ní obviňováni zemědělci. Ti přitom ceny obilovin na burzách neurčují – ani loni, ani letos. Dokonce ani Agrofert, který hospodaří na cca čtyřech procentech zemědělské půdy České republiky. Cena suroviny navíc tvoří u cen potravin často jen zanedbatelnou položku. Co se týče zpracovatelů suroviny, tedy potravinářů (které nezastupuji), ani ti nevlastní velké supermarkety (ani v případě Agrofertu) a rozhodně neurčují ceny, za které se zboží prodává v obchodech.

Domlouvat se s konkrétním prodejcem na ceně, za kterou bude prodávat, odporuje pravidlům volné hospodářské soutěže. Možná pan premiér chtěl po předsedovi opoziční strany, aby podnikům (které nemůže podle lex Babiš ovládat) nařídil zlevnit, aby konkurence dostala „jasný signál“ a zlevnila také. Problém je, že údajné velké zisky Agrofertu nepocházejí výhradně z České republiky a z potravinářství. V potravinářství není Agrofert třeba u másla nebo jogurtu lídrem trhu a prodávat pod výrobními náklady, aby dodavatel cenově „podrazil“ ostatní dodavatele, je teoreticky zase proti zákonu o cenách.

Co takhle (a to platí pro všechny) přestat s politikařením a jednoduchými frázemi „píár“ specialistů a zaměřit se na příčiny inflace, jako jsou vysoké náklady, vysoká míra byrokracie nebo v případě zemědělství podpora neprodukce, kterou Green Deal ještě zhorší. Základní definice inflace je totiž přemíra peněz v ekonomice a málo statků, za které lze tyto peníze směnit. Ostatní je jen divadlo a klamání veřejnosti. Palec nahoru panu Kalouskovi za to, že to řekl nahlas. Že reakcí bylo obvinění z politických ambicí, jen dokazuje, že má pravdu.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení => průměr 091
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář