Renata Šarjaková, 3. srpen 2023
MF DNES: Skutečná cena potravin, nebo skutečná pravice?

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

Penny v sousedním Německu tento týden odstartovalo „kampaň“, v rámci níž hodlá dočasně nabízet devět vybraných výrobků za tzv. „skutečnou cenu“. Výrazně vyšší „skutečná cena“ má údajně zahrnovat ekologické a zdravotní náklady produkce a konzumace převážně živočišných produktů. Třeba u vídeňských vepřových párečků z obilí papajících prasátek a u mozzarelly od metan vypouštějících kraviček Penny „přirazí“ téměř 100 %, zatímco třeba u veganského řízku jen 5 %.

Nechme stranou skutečnost, že taková sója si taky pocestuje a bio úplně nebude a že to je jen marketingová hříčka, která má podpořit nákup předražených rostlinných alternativ a podívejme se na jiný význam slovního spojení „skutečná cena“. Dvě shodou okolností německé skupiny, Schwarz Gruppe (Kaufland a Lidl) a Rewe (Billa a Penny) drží na českém maloobchodě s potravinami podíl 51 %. Úspěšnější Schwarz Gruppe sama o sobě dokonce 39 %. Její majitel Dieter Schwarz už je několik let po sobě s osobním jměním přesahujícím 45 miliard eur nejbohatším Němcem. Na paty mu šlape logistický gigant Klaus-Michael Kühne (Kúhne-Nagel), ale druhořadé zboží, které se pak bude prodávat s pořádnou přirážkou, kterou si Češi tak oblíbili, se do kolonií musí nějak dopravit. Můžeme si dál myslet, že pan Schwarz měl štěstí v euromilionech a Kaufland a Lidl tu živoří s marží 3 %, nebo si můžeme položit otázku: Kdo tvoří ceny potravin a kdo na nich vydělává?

Příklad Ukrajina ukazuje, že zemědělci ceny potravin neurčují. Politické rozhodnutí pustit na unijní trh bezcelně ukrajinskou produkci (původně dle politiků pro tranzit s cílem nakrmit hladovějící Afriku) shodilo ceny zemědělských komodit téměř o 50 %.

Jestli zemědělci loni potraviny spotřebitelům zdražovali, jak tvrdili někteří lobbisté zahraničních supermarketů, neměli by je začít rychle zlevňovat? Asi ne, protože větší roli hraje cena energií, práce, daňová zátěž, a hlavně obchodní přirážka prodejce, který určuje koncovou cenu pro spotřebitele. Ten si pohlídá, aby mu to na konci „vyšlo“ plusově a ještě aby tu zbytečně nedanil.

Co český zemědělec? Dostane v konsolidačním balíčku vyšší daň z nemovitosti na zemědělskou půdu, aby mu bylo co vzít, když letos nebude kvůli ukrajinským dovozům do Evropy a propadu cen komodit tvořit zisky. Máte někde tu pravicovou vládu hájící národní zájmy? A mohl bych ji vidět?

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 026
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář