Renata Šarjaková, 8. červen 2023
MF DNES: Dohnat, předehnat: recept na „nerůst“

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

Na začátku 90. let minulého století se politici doslova předháněli v proklamacích o tom, jak doženeme Západ, hlavně sousední Německo, jen když si trochu utáhneme opasky. I po více než třiceti letech máme nicméně pořád ještě co dohánět. Podle hrubého domácího produktu přepočteného na obyvatele a paritu kupní síly jsou na tom Němci asi o 32 % lépe než Češi, průměrná čistá mzda je pak u našeho největšího souseda dvojnásobná.

Nyní se při téměř neexistujícím růstu HDP chystáme utahovat opasky. Je načasování šetření správně? Nevadí, že chystaná opatření pravděpodobně ještě více přiškrtí poněkud pokulhávající hospodářství? Ne, když to má být cílem. A inspirací nám může být opět Německo. Tamější klimatičtí aktivisté z hnutí Poslední generace totiž požadují, aby se Německo stalo klimaticky neutrální co nejdříve, a to už do roku 2030, nikoliv 2050, jak si to neambiciózně maluje Evropská komise. Koho zajímá, že to znamená ekonomickou sebevraždu?

Německý ekonom Helge Peukert přišel s 66bodovým plánem a zároveň návodem pro aktivisty, který má změnu klimatu zastavit, a to právě za cenu tzv. ekonomického nerůstu (degrowth). V zemi, která stále ještě patří mezi průmyslové tahouny kontinentu, by se podle Peukertova plánu měla mimo jiné snížit spotřeba energie na polovinu, osobní doprava nebo přeprava surovin a materiálu téměř o 90 % a výrazně by se mělo utlumit také zemědělství. Pohonné hmoty a maso budou na příděl, zemědělství bude bio a na minimálně 20 % výměry Německa zcela zapovězeno.

Kde se budou generovat příjmy do státního rozpočtu a peníze obecně? Na co peníze, když vše, za co by se daly utratit, bude zakázané? Kdyby byly peníze přece jen potřeba, bude tu daň z CO2 a zdanění ekonomicky aktivních obyvatel! Aby na daně měli i ti chudší, bude se jim vyplácet garantovaný minimální příjem. Tím se bude údajně kompenzovat značné omezení osobních a podnikatelských svobod, které se stalo terčem kritiky Peukertova plánu.

Jistá chudoba je zkrátka lepší než nejistá prosperita a slib z 90. let se stává realitou. ČR konečně dožene Německo. I když věřím, že by nám třeba taková demontáž dálnic, s níž Paukertův plán také počítá, šla lépe než jejich stavba, doufám, že budeme mít dost rozumu, abychom od Němců v nerůstu neopisovali a na jejich cestě zpátky do 80. let minulého století jim popřáli „Gute Reise“.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení => průměr 111
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář