Renata Šarjaková, 1. červen 2023
MF DNES: A tatí, říhají taky krávy aneb další zdražení z Bruselu?

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

Na rozdíl od hadů není o flatulenci skotu pochyb. Leckoho by nicméně mohlo překvapit, že až 90 procent skleníkových plynů krávy jako přežvýkavci emitují začátkem, nikoliv koncem trávicího ústrojí. Krávy prostě metan a CO2 říhají. Pro Brusel je však rozhodující, že tím přispívají ke změně klimatu, a tomu je třeba učinit přítrž.

Minulý týden proto výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin přijal stanovisko k návrhu směrnice o průmyslových emisích. Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že směrnice řeší kouřící komíny kdesi v Porúří, ve skutečnosti to budou spíše říhající krávy na Vysočině. Původní návrh Komise z dubna 2022 počítá se zařazením skotu od 150 dobytčích jednotek. Výbor hlasoval o třech scénářích, z nichž ten nejméně přísný předložila politická frakce evropských lidovců. Navrhli vyškrtnutí skotu z působnosti směrnice i snížení prahu její působnosti.

To znamená, že návrh by se týkal pouze chovatelů s vyšším počtem zvířat. Na druhé straně spektra byl návrh zelených a levice, jenž práh snižoval až na 100 jednotek. Nakonec byl odhlasován kompromisní návrh frakcí sociální demokracie a „Macronova“ Renew, podle něhož by se směrnice měla vztahovat na podniky, které mají více než 200 dobytčích jednotek v chovech prasat a drůbeže a více než 300 dobytčích jednotek v chovech skotu.

V červenci bude plénum parlamentu hlasovat o výsledném stanovisku. Takzvaný trialog parlamentu, rady a komise bude zahájen za španělského předsednictví. Těžko říci, jestli směrnice povede k nucenému vybíjení stád, či „jen“ k emisním povolenkám na maso, a tedy k jeho zdanění. Těžko soudit, zda by jednání delegátů trialogu urychlila či zhatila návštěva pamplonského běhu s býky nebo španělská korida na zahájení předsednictví pro nejvyšší představitele Unie.

Každopádně by nebylo od věci, aby si bruselští technokraté zkusili nastudovat tisíce stran různých omezení, zákazů a příkazů, které musí znát běžný zemědělec. Nebo aby si zkusili místo stravování na průkazku v kantýně párkrát do měsíce zaběhnout s průměrnou mzdou na nákup pro průměrnou rodinu. Možná by se jako my ostatní začali divit, co se v posledních letech děje s cenami potravin, a začali by požár, který sami Green Dealem a emisními povolenkami pomohli zapálit, hasit. Možná by stačilo, kdyby přestali přilévat olej do ohně.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení => průměr 006
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář