Renata Šarjaková, 11. květen 2023
MF DNES: Pozor na signály: konsolidační balíček od ovcí až po konopí

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

Tak jsem si při každoročním jarním stříhání ovcí v souvislosti s právě diskutovaným konsolidačním balíčkem vzpomněl na staré přísloví: „Kurie římská ovečky pase, jen když vlna jim ostříhá se.“

Dnes je ovčí vlna téměř bezcenná a nepokryje ani náklady na střihače. Ve středověku, kdy výše zmíněné přísloví jako kritika přebujelého církevního aparátu vzniklo, tomu nicméně bylo jinak.

Doba se změnila, stejně jako sama církev. Máme za sebou konec odpustků, desátků a dalších odvodů a také úplnou odluku církve od státu. V mnohém nicméně od církve přebral štafetu moderní „stát blahobytu“, jak politologové říkají zřízení, jež má ambici se o jedince postarat od kolébky až do hrobu. Protože stát blahobytu nepečuje jen o duše svých oveček, ale i o jejich tělesné potřeby a přispívá třeba na provoz neziskových organizací, z nichž se rekrutují i moji oblíbení „klimajugend“, tedy ekoteroristé přilepující se k silnici a propichující motoristům pneumatiky, potřebuje k tomu více „vlny“.

Jelikož státních zaměstnanců včetně zvláštních ministerstev, které se podařilo zřídit, nicméně už se nedaří zrušit, je více, než bylo ve středověku kněžích, je potřeba víc než obyčejný desátek. Máme tu 15 nebo 23 procent u daně z příjmu fyzických osob, 19 procent u právnických, daň z přidané hodnoty, spotřební daň, daň z nemovitosti a mnohé další – a k tomu diskusi o tom, kde sazbu navýšit či zavést daň novou. Jindy mírumilovné kolegy vinaře ze židle nadzvedl návrh zavést spotřební daň na tichá vína.

Možná, že by volič byl chápavější, kdyby od politiků přišlo alespoň symbolické gesto solidarity vrchnosti se „sprostým lidem“, který je většinově zvolil a ještě větší měrou to vše platí. Od předsedkyně Poslanecké sněmovny jsme slyšeli, že vláda nepřišla dělat líbivé kroky, a od jejího místopředsedy zase, že si za inflaci můžeme sami. Od hlavy „církve“, svatého Petra Fialy jsme slyšeli, že ODS je s Piráty na jedné lodi a na jedné vlně.

Tak nevím, vzápětí totiž přišel návrh zákazu CBD, tedy nenávykové, léčivé látky obsažené v konopí. Přitom konopí seté je z agrotechnického hlediska plodina s širokým využitím na olej, kosmetiku, biokompozity nebo třeba bioplyn, což by mohlo pomoci snížit závislost na ruském plynu. Navíc hustě zapojený konopný porost má protierozní účinky. Jak se v takových nejasných signálech má zemědělská lobby vyznat?

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení => průměr 009
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář