Renata Šarjaková, 27. duben 2023
MF DNES: Ukrajinské a tuzemské obilí. Co s ním? A také, co sním?

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

Podezřelé zásilky ukrajinské pšenice se v Česku nacházet nemohou, byli jsme minulý týden vládními zástupci vehementně ujišťováni. Je to skutečně tak? Vím jako spotřebitel vůbec, co sním, když si dám krajíc chleba či rohlík? Ne tak úplně.

Na pultech nejmenovaného řetězce se minulý týden objevila (a byla zase rychle stažena) mouka od stejného zpracovatele, u něhož se na Slovensku zjistilo nadlimitní množství v Unii dnes už zakázaného pesticidu. Mouka byla údajně stažena z opatrnosti. Má se totiž jednat o jinou šarži.

Faktem je, že „kam až sahají Hujerovi“, tedy kde všude mohly závadné obiloviny od stejného dodavatele skončit, se určuje velmi těžko. Nepoctiví překupníci, kteří se v Polsku nebo Maďarsku nelegálně dostali k ukrajinským dodávkám, směřujícím původně mimo EU, a ty následně odběrateli prohlásili za produkci unijní, už si tak nějak z definice s poctivou evidencí hlavu nelámou.

I když to nemusí statistika potvrzovat, fakticky je střední a východní Evropa zaplavena ukrajinskou produkcí. Skladové zásoby jsou meziročně výrazně vyšší. Jen v Česku jsou zásoby asi o 40 % vyšší ve srovnání se stejným obdobím loni. Kvalitní, bezpečná, v souladu s unijními předpisy vyprodukovaná, armádou úředníků prověřená produkce nám zůstává na skladech – a sem se vozí něco, co na unijní trh vůbec nepatří. Navíc nás za méně než tři měsíce čekají žně a novou sklizeň nebude kde uskladnit.

Zatracené obilí, co s ním? Nejprve, co s domácí produkcí. Vzhledem k vysokým zásobám bude asi nutné zvážit intervenční nákup tak, aby bylo možné sklady využít pro další sklizeň. Nabízí se státní hmotné rezervy nebo intervenční nákup na úrovni celé Unie s cílovou destinací v zemích s vysokou závislostí na dovozech.

A co s produkcí ukrajinskou? Dostat ji z EU tam, kam měla směřovat. Kudy? Černomořská cesta se komplikuje kvůli další eskalaci rusko-ukrajinského konfliktu. Suchozemská doprava je dražší a nese s sebou riziko podvodů. Navrhujeme proto exportní subvence pro ukrajinskou produkci a přísný kontrolní mechanismus na schengenské hranici. Současný návrh Evropské komise, tedy bez jasných podmínek poslat 100 milionů eur převážně do Polska a Maďarska, kde k podvodům s předeklarací a mícháním produkce docházelo, opět ukazuje, jak moc je bruselský moloch odtržený od reality. A já se musím zase jako na začátku ptát: co s ním?

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení => průměr 120
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář