Renata Šarjaková, 13. duben 2023
ČTK: Škrty v dotacích jsou podle Agrární komory cesta k likvidaci zemědělství

ČTK

 

Škrty v národních dotacích, o kterých ve středu informoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), je cesta k likvidaci českého zemědělství. Snížilo by to také konkurenceschopnost firem. ČTK to řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Stanjura řekl, že omezení dotací je možná reakce na zdražování potravin, pokud se potvrdí vysoké zisky jejich producentů. Objem vyplácených dotací ze státního rozpočtu chce proto snížit o desítky miliard, nikoli však pouze v zemědělství. Částka určená na národní dotace do zemědělství a potravinářství pro letošní rok klesla o 2,3 miliardy na 2,7 miliardy Kč, přičemž velká část směřuje do živočišné výroby.

Minulý rok loni naopak k navyšování prostředků na národní dotace vyzývali poslanci ve sněmovním zemědělském výboru. Materiál, který schválila sněmovna koncem listopadu v důvodové zprávě, uváděl, že celková potřeba pro letošní rok by činila přes 6,3 miliardy korun.

Stanjura řekl, že snížení objemu státních dotací bude podle něj součástí konsolidačního balíčku, v rámci kterého chce snížit strukturální schodek rozpočtu o 70 miliard korun. "My v této chvíli máme konsolidovaná data za sektor zemědělství. Tam víme, že zisk vyrostl o 150 procent proti roku 2021. To se samozřejmě musí projevit i v koncové ceně," řekl. Až bude mít k disposici data i za potravinářské firmy a řetězce, lze podle něj říci, jak byly sektory ziskové a kdo se nejvíce podílel na zdražování.

Národní dotace směřují například na programy zaměřené proti šíření nebezpečných chorob, jako je ptačí chřipka nebo africký mor prasat. Na to upozornil také Doležal. "Národní dotace alespoň částečně vyrovnávají rozdíly mezi členskými státy EU a umožňují investovat veřejné prostředky do lepších standardů welfare, kvality nebo například biosecurity, tedy zabezpečení chovů před potenciálně nebezpečnou nákazou," uvedl.

Poukázal na to, že rozdíly mezi státy EU přetrvávají dodnes, když původním smyslem dotací bylo narovnat podmínky. V současnosti podle něj ale dotační politika spíše rozdíly mezi státy prohlubuje. "Česká republika má například jednu z nejnižších přímých plateb na hektar v porovnání s jinými zeměmi Evropské unie. Zároveň je třeba říct, že zemědělské dotační podpory u nás podléhají zdanění, v čemž jsme v rámci EU opět rarita," doplnil.

Uvedl, že ceny komodit loni rostly z poměrné nízkého základu a letos již opět klesají, a to i přes již investované náklady například na pohonné hmoty a energie. Souhrnný zemědělský účet, který prezentuje Český statistický úřad (ČSÚ), podle něho nelze považovat za zisk. "Sleduje totiž pouze hodnotu produkce v daném čase, nikoliv finální realizaci, a tudíž ani hospodářský výsledek zemědělských subjektů," dodal. Případné snižování dotačních podpor musí podle něj být celoevropské řešení a součástí dlouhodobé koncepce.


Hodnocení => průměr 120
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář