Renata Šarjaková, 13. duben 2023
MF DNES: Zastavme bezcelní dovoz ukrajinské pšenice do EU

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

Ikdyž se materiály unijních institucí jen hemží slovy jako jednota a férovost, v zemědělské politice rozhodně nelze o rovném přístupu či férové soutěži hovořit. Roku 2004, kdy jsme do EU vstupovali, bylo tak nějak pochopitelné, že členské státy s výrazně rozdílnou životní úrovní a délkou členství v Unii mají jiné podmínky než nováčci.

Po téměř 20 letech členství s ohledem na fakt, že čeští zemědělci musí plnit mnohdy přísnější požadavky než jejich kolegové, dotační podmínky význam slova „spravedlnost“ příliš nevystihují. Rozdíly ale nejsou jen mezi Západem a Východem, ale i mezi jednotlivými státy „východního rozšíření“. Když srovnáme unijní a národní podporu českého a polského zemědělství, nezbývá ani oficiálním autoritám, jako je poradce premiéra Štěpán Křeček, než hodit ručník do ringu a doporučit spotřebitelům pravidelný výlet k severnímu sousedovi spojený s minimálně týdenním nákupem.

Rozhodně si jako zástupce zemědělců nedělám iluze, že bychom se v nejbližší době mohli, co se finanční podpory týče, s Poláky poměřovat, nicméně je tu jedna záležitost, která by nikoho (kromě spekulantů) moc nestála. Jedná se o zastavení bezcelního dovozu ukrajinské zemědělské produkce. Ta doslova zavalila střední a východní Evropu, přičemž podle původní dohody Evropské komise s Ukrajinou měla směřovat do třetích zemí, respektive k tradičním odběratelům ukrajinské produkce do severní Afriky a jihovýchodní Asie. Za tímto účelem Komise zavedla tzv. koridory solidarity, které však byly s vidinou rychlého a snadného zbohatnutí zneužity překupníky. Ve finále tak ukrajinská pšenice neskončila v zemích s vysokou závislostí na dovozu potravin, ale na evropském trhu, aniž by splňovala přísné kvalitativní parametry a aniž by byla vypěstována s takovým ohledem na životní prostředí, jaký vyžaduje po pěstitelích EU.

V Polsku selhání politiků v Bruselu tak trochu paradoxně stálo křeslo ministra zemědělství. Nový ministr okamžitě uzavřel dvoustrannou dohodu o ukončení exportu z Ukrajiny do Polska. U nás je zatím stran zastavení dovozů ticho po pěšině, i když to může pro řadu zemědělců, zejména těch menších, kteří často právě základní polní plodiny pěstují, znamenat existenční potíže. Na druhou stranu – pokud si bude chtít český občan prohlédnout menšího zemědělce, třeba ho nějaký poradce pošle také na výlet k severním sousedům.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení => průměr 112
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář