Renata Šarjaková, 4. duben 2023
Reakce AK ČR na výroční zprávu NKÚ 2022

Reakce AK ČR na výroční zprávu NKÚ 2022

 


Agrární komora České republiky považuje za nutné reagovat na výroční zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu za rok 2022, s níž byla veřejnost seznámena prostřednictvím tiskové zprávy vydané 3. dubna 2023 a najdete ji zde. Agrární komora České republiky pokládá za zavádějící především výroky týkající se rozdělování dotačních podpor v zemědělství a potravinářství.

  • Všechny tituly národních dotací byly podrobeny řádné notifikaci ze strany Evropské komise. 
  • V posledních letech nebyla potvrzena žádná kauza, která by se týkala zásadního pochybení v rozdělování dotačních podpor pro české zemědělství a potravinářství. 
  • Po předešlých kontrolách Nejvyššího kontrolního úřadu došlo ke zpřísnění pravidel pro rozdělování dotační podpor pro české zemědělství a potravinářství. Místo Ministerstva zemědělství provádí administraci certifikovaná platební agentura Státní zemědělský intervenční fond.
  • Pro každý dotační titul je stanoven určitý cíl a chovatel, pěstitel či zpracovatel zemědělských komodit musí vynaložit určité náklady, aby tento cíl naplnil. Dotační podpory tedy neslouží k dosažení vyššího zisku, ale jejich účelem je částečné pokrytí nákladů na realizaci projektů. 
  • Procesy v zemědělství a potravinářství jsou dlouhodobé. Z toho důvodu není možné, aby byly v dotačních titulech prováděny změny z roku na rok na základě aktuální politické objednávky.
  • Agrární komora České republiky opakovaně varovala před následky snížení objemu prostředků v kapitole rozpočtu České republiky určené na dotační podpory pro zemědělce a potravináře. V letošním roce došlo ke snížení na 2,7 miliardy korun z loňských 5 miliard korun. Vzhledem k inflaci současně dochází ke snížení plateb minimálně o 30 procent ve srovnání s rokem 2020. 
  • Dotace na podporu zemědělství a potravinářství jsou vypláceny napříč zeměmi Evropské unie, které jsou součástí evropského jednotného trhu. Úroveň dotačních podpor, které mohou čerpat čeští zemědělci a potravináři, je však nižší než v jiných evropských zemích. 
  • Dotace mají podpořit především v mnoha případech prodělečný chov hospodářských zvířat, produkci náročných plodin jako ovoce, zelenina či brambory a zachování přirozených vlastností zemědělské půdy pro další generace.  

Hlavní priority v oblasti zemědělských dotačních podpor:

  • Zdravotní stav zvířat (dotační titul č. 8) - Cílem je nejen zlepšení zdravotního stavu zvířat, ale především prevence. Následkem toho dochází ke snižování spotřeby léčiv, jako jsou antibiotika. Zdravá zvířata produkují kvalitnější a zdravější potraviny za dostupné ceny pro obyvatele, což má rovněž pozitivní dopad na zdraví obyvatel. 
  • Zlepšení životních podmínek zvířat (dotační titul č. 20) - Cílem je neustálé zlepšování podmínek pro chovaná zvířata, k čemuž směřuje společenská objednávka a také cíle Zelené dohody pro Evropu. 
  • Vyšší kvalita produktů (dotační titul č.19) - Cílem je zlepšení kvalitativních vlastností zemědělských komodit, které slouží k výživě obyvatelstva. 

Úřad AK ČR

 

 

 

Hodnocení => průměr 118
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář