- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
MF DNES: Šťastné, veselé a (ne)korektní: umělým vepřovým neurazíte
Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)
Trhákem uživatelů smartphonů a počítačů připojených k internetu se nedávno stala aplikace chatGPT. Duchovní dílo společnosti openAI ukazuje budoucnost digitálního vyhledávání informací, kdy se uživatel prostřednictvím rozhovoru s umělou inteligencí může s úspěchem zeptat na cokoliv – na dílo Jaroslava Haška, Karla Čapka, na počet a jména planet sluneční soustavy.
Tedy téměř na všechno. Umělá inteligence, která je s to nahradit mnohá „povídací“ povolání jako psychoterapeut, poslanec či prezident Agrární komory, má přece jen své limity. Třeba nechce vyprávět židovské vtipy. Vlastně žádné vtipy o náboženství nebo menšinách. Prý nechce nikoho urazit.
Zato já jsem si na jeden takový, hodící se k Vánocům, ale už ne tolik do moderní hyperkorektní doby, nedávno vzpomněl. Ptá se Kohn Roubíčka: „Poslechnou Roubíček, vědí oni, proč Ježíšek, Vánoce a dárky jsou nesmysl a výmysl?“ – „Ne,“ odpoví Roubíček. – „No uznaj, už někdy slyšeli, aby Žid někomu dával něco zadarmo?“
Humor je koření života a dobří přátelé si jeden z druhého umí občas udělat legraci. Česká republika a dnešní Izrael takovými přáteli jsou, což koneckonců dokazuje i plánovaná poslední cesta hlavy státu právě do židovského státu. Dost možná budou k potěšení našeho pana prezidenta součástí návštěvy i vepřové hody. „V Izraeli?“ ptáte se.
Národ, který je na rozdíl od mnoha svých sousedů v pouštních podmínkách téměř z 95 % potravinově soběstačný, se totiž nemůže pochlubit jen nejlepším zavlažovacím systémem na světě, ale i nejmodernějšími laboratořemi, schopnými průmyslové výroby umělého masa. Umělé maso pak není rajská hudba jen pro vegany a zachránce planety, ale i pro vynalézavé národy s náboženským dietetickým omezením. Posuďte.
Hospodin promluvil k Mojžíšovi a Áronovi: „Ze všech zvířat na zemi smíte jíst tyto živočichy – všechno, co má rozdělená kopyta tak, že jsou kopyta rozpolcená úplně, přežvýkavce mezi zvířaty, ty smíte jíst.“
Krávy, ovce a kozy jsou bez debaty. Prase má sice rozpolcená kopyta, ale není to přežvýkavec. Ortodoxní rabíni mají problém i s kuřetem, králičím masem nebo mořskými plody. Řešení? Laboratorní maso přece z žádného živočicha není a Hospodin o něm nemluvil. Jedna věc je informace mít, druhá věc je umět s nimi naložit. Na některé typy inteligence je zkrátka umělá, ale i ta nejvyšší inteligence někdy krátká.
Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR