Renata Šarjaková, 22. listopad 2022
MF DNES: Dají se Timmermans a von der Leyenová na myslivost?

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

Před časem jsem slyšel vtip. „Jaký je rozdíl mezi Pchjongjangem a Bruselem? – Jedno písmeno: v Severní Koreji se manifestuje za Kima, v hlavním městě evropské integrace zase za klima.“ Soudě dle poslední vlny přilepování se k vozovce či k cenným uměleckým dílům v předních evropských galeriích je tato anekdota sice trochu kostrbatá, nicméně stále aktuální.

Minulý týden se v tomto duchu Evropská unie ústy premiéra aktuálně předsedající země na klimatickém summitu COP27 zavázala ke snížení emisí skleníkových plynů o 30 % do roku 2030. Pro ty, kteří si již v roce 2019 prostudovali Evropskou zelenou dohodu (Green Deal), se nejedná o žádné překvapení. Komise v čele s místopředsedou Fransem Timmermansem se totiž již před třemi lety zavázala, že do roku 2050 dosáhne sedmadvacítka tzv. uhlíkové neutrality.

Mezikrokem má být „Fit for 55“. Ačkoliv název by sváděl představovat si pod tímto názvem návod, kterak by se (nejen) ženy v pokročilém středním věku měly udržet v kondici, ve skutečnosti se jedná o legislativní balíček, jenž má za cíl do roku 2030 dosáhnout 55% redukce skleníkových plynů ve srovnání s rokem 1990.

Minulý týden pak unijní instituce schválily tzv. Nařízení o sdíleném úsilí. To cíle Fit for 55 rozděluje jednotlivým členským státům a rozšiřuje emisní závazky také na další odvětví, která doposud nebyla zařazena do systému emisních povolenek. Konkrétně jde o dopravu, stavebnictví, odpadové hospodářství a zemědělství. V dopravě se má jednat o zrychlený přechod na elektromobilitu, odklon od spalovacích motorů (a konec prodeje v roce 2035) a omezení osobní dopravy obecně ve prospěch dopravy hromadné.

Co zemědělství? To se na skleníkových plynech v Česku podílí asi z 6 %. Navíc největšího producenta oproti CO2 problematičtějšího metanu, tedy skot, jsme i díky dotační politice EU ve srovnání s rokem 1990 již o 55 % zredukovali: šli jsme z 3,5 milionu kusů na dnešních 1,4 milionu. Až se v Bruselu dozvědí, že nám po lesích běhají statisíce (možná miliony) přežvýkavců, jako jsou jeleni, srnci, daňci a mufloni, dost možná budeme muset i ty poslední krávy zlikvidovat.

Mám jiný návrh: co kdyby se pan Timmermans nebo paní von der Leyenová dali na myslivost? Zachrání planetu a ještě se sníží škody zvěří na polních plodinách. Nebylo by pro všechny to vysedávání na posedu lepší než vysedávání na klimasummitech?

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení => průměr 028
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář