Renata Šarjaková, 10. listopad 2022
MF DNES: Zítra vstanu a obejmu se s Gretou Thunbergovou

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

Předpokládám, že většina čtenářů dobře zná děj vědecko-fantastické satirické komedie režiséra Jindřicha Poláka z roku 1977, jehož název jsem si s mírnou parafrází vypůjčil do titulku. Pro ostatní jen velmi krátká synopse: v hlavní roli je kromě Petra Kostky (který si vlastně „střihl dvojroli“) cestování časem, snaha změnit minulost a jedna velká záměna.

Nedělní titulky, které hlásaly „Snížíme emise metanu o 30 procent, slíbí Fiala na klimatickém summitu“, ve mně kromě obav o budoucnost českého zemědělství a hlavně o chov skotu, který Gretě Thunbergové zničil dětství, vzbuzují dojem, že se podobná sci-fi musela odehrát i v České republice. Jak jinak si vysvětlit výraznou změnu postojů k bruselským (pseudo)mesiášským vizím a mírnou změnu vizáže předsedy nejsilnější české pravicové strany?

Ten ještě bez brýlí a s kratšími vlasy před osmi lety na 25. kongresu ODS tvrdil, že: „Kdekdo se zaklíná Evropou, spoléhá na nějaké bruselské recepty. Znáte nějaký, který opravdu funguje? Já tedy ne. Když se něco nedaří, tak je to proto, že jsme ještě málo evropští. Zajímavé ale je, že to, co funguje na národní úrovni, na úrovni Bruselu selhává.“ Později během dne pak pan předseda svoji rétoriku ještě přiostřil těmito slovy: „Současně ale stoupá míra iracionality. Tou trpí každý, kdo se před realitou zavře do klimatizované kanceláře a nad obrazovkou počítače spřádá plány, jak vylepšit naše životy.“

Jako někdejší volič ODS bych se tehdy i teď pod jeho slova podepsal. Jak ale praví Nerudovy Zpěvy páteční: „Kdo chvíli stál, už stojí opodál.“ Zatímco já a další jsme se konzervativně zasekli v eurorealismu a antiklimaaktivismu, ODS se zřejmě přizpůsobila politické poptávce mladší generace. Pak je tu druhá možnost, a to, že premiér holduje spíše Shakespearovi než Nerudovi. Ten ústy jedné z postav komedie Jak se vám líbí řekl: „Celý svět je jeviště a všichni lidé na něm jenom herci: mají své příchody a odchody a za život každý hraje mnoho rolí.“

Do 31. 12. 2022 hraje předseda vlády roli nejvyššího představitele exekutivní moci předsednické země Rady Evropské unie. Proto ono snižování emisí. Od 1. ledna 2023 se určitě bude jako představitel konzervativních hodnot a obránce národních zájmů bít o každou krávu, kterou by nám chtěla Unie ve jménu záchrany klimatu zakázat. Jestli ne, pak se někdy mezi lety 2014 až 2022 ten pravý Petr Fiala nejspíš zadusil rohlíkem.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení => průměr 121
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář