Renata Šarjaková, 20. říjen 2022
MF Dnes: Belgičané udělali z dusíku kuličku

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů) 

 

Holandští zemědělci se před několika měsíci bouřili kvůli ohlášenému povinnému snižování stavů hospodářských zvířat, za kterým stála snaha tamní vlády snížit „dusíkovou zátěž“ pro životní prostředí. Evropa ale teď, zdá se, řeší problém opačný, kde dusík vzít?

V souvislosti s válkou na Ukrajině, omezením importu minerálních hnojiv z Ruské federace, Běloruska a Ukrajiny do Evropské unie a extrémně drahým zemním plynem se zejména z dusíkatých hnojiv stalo nedostatkové a bohužel pro zemědělce také vysoce ceněné zboží. Hyperinflace jednoho ze základních zemědělských vstupů si všimli už i v Evropské komisi, která plánuje do konce října předložit tzv. Sdělení o hnojivech. V něm alespoň podle komisaře pro zemědělství a venkov Janusze Wojciechowského hodlá představit návrhy, které by měly snížit závislost výrobců hnojiv na ruském plynu a závislost evropského zemědělství na minerálních hnojivech.

Včera, tedy 17. října, v Lucemburku zasedala již potřetí pod taktovkou českého ministra zemědělství Zdeňka Nekuly rada AGRIFISH, tedy Rada ministrů pro zemědělství a rybolov. Belgie ještě před začátkem jednání požádala o zařazení bodu týkajícího se tzv. technologie RENURE, která umožňuje zachytávání dusíku z hnoje a jeho další zpracování na dusíkaté hnojivo. Belgie, tedy alespoň jeho vlámská část, je nejen jazykově, ale i zemědělsky v podstatě takovým „malým Holandskem“. Je zde poměrně vysoká intenzita živočišné výroby a Belgičané stejně jako jejich nizozemští kolegové, co se týče kejdy a hnoje, řeší „nerudovskou“ otázku: kam s ním?

Jejich odpověď se mi, musím říci, zamlouvá víc než dosavadní přístup ministrů a ministryň ze země dřeváků a tulipánů. Žádné jednoduché až tupé omezování a zákazy, ale technologické řešení zdánlivě zapeklitého problému. Je vidět, že s Belgičany nemáme společnou jen lásku k pivu. S lehkou parafrází a nadsázkou, zejména pokud by se jednalo o granulovanou formu, totiž Belgičané zhmotnili české přísloví a udělali z plynné emise kuličku. Možná, že je spíš inspirovalo americké „When life gives you lemon, make lemonade“, tedy doslova „Když ti život dává citrony, vyráběj z nich citronádu“, což je takové americké „nouze naučila Dalibora housti“.

Jestli si výrobci RENURE zvolí reklamní slogan „When cows give you sh*t, make RENURE“, tedy volně do češtiny „Když (aktivisty) krávy se*ou, vyrob RENURE“, to už necháme na nich. Hlavně, aby to fungovalo.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR

 

Hodnocení => průměr 120
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář