Renata Šarjaková, 13. říjen 2022
MF Dnes: Evropský kuharbeit a polámané kolečko

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

Zatímco řešení energetické krize na národní úrovni jde správným směrem a je třeba je objektivně pochválit, unijní kroky mně příliš klidu nepřidávají. Ještě na začátku září totiž Evropská komise navrhovala povinné snížení spotřeby elektrické energie napříč členskými státy o 5, respektive 10 %.

V případě desetiprocentního snížení jde o snížení celkové spotřeby do konce března 2023, u pětiprocentního cíle zase o snížení spotřeby elektřiny během tzv. špičkových hodin, v době nejvyšší spotřeby. V době špičky jsou do systému zapojovány elektrárny, které vyrábějí elektrickou energii za nejvyšší cenu, dnes typicky ty plynové. Členské státy by v zájmu snížení poptávky a následně ceny zemního plynu měly podle návrhu Komise určit 10 % hodin s nejvyšší očekávanou cenou a během této doby spotřebu povinně snížit o 5 %.

Osobně mě trochu děsí ono slovo „povinně“. Půjde o totální vypnutí průmyslu i domácností, o vypnutí největších odběratelů, nebo „jen“ všech odběratelů, kteří nejsou připojeni pouze k nízkému napětí? V případě průmyslu si dokážu představit obdobu „socialistických“ odběrových regulačních stupňů, kdy se dle citace z dobového materiálu „při nevyrovnané výkonové bilanci elektrizační soustavy ČSSR ukládá vybraným velkoodběratelům, popř. středním odběratelům, snížení odběru elektřiny o hodnoty sjednané v odběrovém diagramu.“

Zkrátka historie se opakuje a vypadá to, že si už brzy střihneme trochu toho retra v podobě nedostatku a přídělového systému. Covid nás nicméně naučil termín „kurzarbeit“, a tak taková povinná odstávka bude pravděpodobně zaměstnavatelům a přeneseně zaměstnancům kompenzována ze státního rozpočtu. Jen si nejsem jistý, zda něco podobného bude fungovat v zemědělství.

Třeba v chovu dojeného skotu by kurzarbeit, tedy v tomto případě „kuharbeit“ moc praktikovat nešel. Krávy je třeba dojit až třikrát denně a jejich vemena netuší, že zrovna probíhá povinná odstávka.

Aby toho nebylo málo, činí se Komise i v rostlinné výrobě. Od příštího roku totiž zemědělce čeká zákaz podzimní orby. Údajně s cílem zamezit úniku CO2 do atmosféry. Jestliže „synek“ v oblíbené písni TGM oral málo, protože se mu „kolečko polámalo“, od příštího roku bude smět orat jen na 20 % orné půdy, protože se mu to jinde „zakázalo“. Že by se v Bruselu taky někomu polámalo kolečko?

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení => průměr 044
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář