Renata Šarjaková, 1. září 2022
MF Dnes: Tradiční Živitelka a velký restart

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

Od čtvrtka do dneška probíhal tradiční agrosalon Země živitelka. V době předvolební, byť jde nyní „jen“ o volby komunální a senátní, lze vsadit na bohatou účast politiků. Jinak tomu nebylo ani tentokrát. Na výstavě se nechala vidět dokonce i ministryně obrany. Armáda, konkrétně Vojenské lesy a statky, které hospodaří ve vojenských újezdech, totiž patří mezi největší zemědělce v republice. Vzhledem k roli, kterou sehrála zemědělská technika při obraně Ukrajiny, se taková traktorová divize české armády může hodit. Mír v Evropě už totiž není zdaleka takovou jistotou, jakou býval.

To platí také o levných energiích a návazně také levných potravinách. Řada domácností má nebo bude mít problém zaplatit nájem nebo hypotéku, energie a právě také potraviny. Už vůbec nemluvím o vlastním bydlení pro mladé rodiny nebo ve srovnání s klasickými automobily až pětkrát dražších elektromobilech. Jestli jsme během covidu na čas přišli o svobodu shromažďování, v některých případech svobodu podnikání, nyní přicházíme o svobodu finanční. Do budoucna pravděpodobně i o svobodu jíst maso, svobodu cestovat, svobodu důstojné budoucnosti pro sebe a pro naše děti.

Obrovský dopad má růst energií už nyní na průmysl a zemědělství. Provozy se zavírají, propouští se. Přibývá lidí závislých na pomoci státu – a bude hůř. Konspirační teorie za tím vidí záměr a říkají tomu „velký restart“. Osobně věřím spíše ve velký restart Evropské unie. Ta musí sloužit členským státům a jejich občanům. Ne naopak, jako je tomu mnohdy nyní. EU také nesmí sloužit aktivistům a spekulativnímu kapitálu. Musíme se vrátit k původnímu záměru společné obrany, společného trhu, a to i toho s energiemi, zemědělskými komoditami, a hlavně k Evropě, kterou bude více zajímat ukazatel růstu HDP než poklesu CO2 .

Tady už nestačí opakovat donekonečna českou mutaci německého „wir schaffen das“, tedy „zvládneme to“. Musíme vědět jak. Je třeba co nejrychleji pozastavit emisní povolenky a zastropovat marži při prodeji a distribuci elektrické energie a plynu. Jde totiž o přežití průmyslu, zemědělství, a hlavně společnosti tak jak ji známe.

Ještě před rokem byl možná můj názor označen za extrémní. Ještě donedávna byla i moje kritika Green Dealu, tedy moje „Kartágo musí být zničeno“, které jsem si neodpustil v každém komentáři, považována za strašení. Teď ale handrkování o to, kdo měl a neměl pravdu, musí jít stranou, teď musí přijít funkční řešení. Pro průmysl, pro zemědělství, pro občany této země.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 025
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář