Renata Šarjaková, 23. červen 2022
MF Dnes: Za všechno mohou zase zemědělci

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů) 

 

Mám problémový STAN, ten ke dnu nás táhne... Tak nějak by v podání Petra Fialy mohla znít aktualizovaná verze hitu Waldemara Matušky a Karla Štědrého, kteří už v padesátých letech minulého století věděli, jak dokáže nevyhovující stan pokazit jinak obvykle klidnou okurkovou sezonu.

Kauza, která je s to navázat na slavnou českou tradici rozpadu kabinetu během předsednictví Evropské unie, se nemohla nestat ústředním tématem nedělních Otázek Václava Moravce. První hodina dala vzpomenout na starý vtip o geniálním přesvědčovacím talentu Rakušanů, kteří dlouhou dobu dokázali držet celý svět při tom, že Hitler byl Němec, Mozart byl Rakušan a že oni za války stříleli do vzduchu.

Vít Rakušan jako hlavní host první hodiny vysílání byl v obhajobě své vlastní i obhajobě strany, které šéfuje, tak pádný a naléhavý, že by, jak říkáme my zemědělci, dokázal vymámit tele z jalové krávy. Tu by ale – předpokládám – k náhlému početí a následnému porodu nepřiměl argument „Babiš to dělal taky“.

Druhá hodina pořadu, obvykle živě (a v parném počasí obzvlášť) sledovaná převážně jen fajnšmekry, fachmany a příbuznými účinkujících, odskočila od aktuální „starostenské“ kauzy oslím můstkem k zemědělství. Dosavadního ministra školství a bývalého předsedu STAN Petra Gazdíka má totiž podle některých spekulací nahradit úspěšný senátor a neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš. A od Drahoše jsme se tak dostali k drahotě, tedy cenám potravin a zemědělství.

Drahotu bylo v televizní diskusi třeba na někoho hodit – a nabízeli se zemědělci. V daném obsazení nic překvapujícího. Lobbista řetězců Tomáš Prouza, ministr v defenzivě Zdeněk Nekula a za zemědělce šéf Asociace soukromého zemědělství, tedy organizace, která se může k chování řetězců vyjádřit asi stejně kvalifikovaně jako katolický kněz k soužití s opačným pohlavím.

Divák tak mohl získat dojem, že opravdu za všechno mohou zemědělci. Zvlášť ti, co nežijí z dotací, ale živí se prací. Ve skutečnosti ceny určují řetězce, nikoliv zemědělci. Posuďte sami: výkupní ceny jatečných kuřat v živém, tedy od zemědělce, vzrostly v dubnu o 7 procent, ceny kuchaných kuřat u zpracovatelů o 11 procent, zatímco cena kuřat v obchodech vzrostla v tomto období dokonce o 20 procent.

Češi jsou zkrátka specifický trh a mají své preference. Zatímco lobbisté řetězců od jara školí pana ministra o rozdílu mezi marží a přirážkou, obchodníci přirážejí jako diví. Nejen ve stanu se dějí zvláštní věci. Ještě že pro to, co je „k nezaplacení“, tu není ve své reklamě jen známý poskytovatel bezhotovostních plateb, ale také vládní deštník proti drahotě. Jenom aby stačil pouze jeden.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení => průměr 038
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář