Renata Šarjaková, 16. červen 2022
MF Dnes: Po stopách drahoty a pana premiéra

Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů)

 

Nespokojení zemědělci se minulou středu sešli před Úřadem vlády. Ještě předtím se k radosti všech motoristů prošli magistrálou, Žitnou ulicí až k vodě, k Vltavě a přes Mánesův most. Dalo by se říci, že jsme tím pádem „za vodou“. Zejména u chovatelů prasat, drůbeže, ale i dojeného skotu to nicméně vzhledem k extrémním cenám krmiv, energií a pohonných hmot rozhodně neplatí. Na tristní situaci, která měla vést k citelnému zdražování potravin, jsme upozorňovali už v lednu.

Měli jsme pravdu, ale nebylo to komu říci. Ministr zemědělství byl omluven pro covid a premiér měl extrémně nabitý program, než aby se mohl věnovat příčinám drahoty. Posuďte sami: bronzoví hokejisté z Tampere, audience u papeže, jednání s Macronem...

Nezbývá než tedy nelehkou situaci komunikovat přes média a udělat si malý exkurz po stopách drahoty a pana premiéra.

K hokejistům asi takto: stará pravda říká, že ať vyhrajeme, nebo prohrajeme, chleba stejně levnější nebude. A letos to, pane premiére, platí dvojnásob. Situace na Ukrajině, cena minerálních hnojiv a pohonných hmot zdražily obilí a extrémní ceny plynu zase samotné pečení chleba. Možná by Markéta Antoinetta Pekarová navrhla lidu jíst koláče, ty totiž inflace kvůli cenám másla a olejů postihla ještě víc.

K audienci u papeže, kam premiér donesl jen ukrajinský a ne cikánský šál, čímž by býval také demonstroval naši lásku k bližnímu a ještě by vtipně podpořil české chovatele prasat, následující: nejenže podraží chléb náš vezdejší, s růstem cen obilovin postihne inflace také chléb tekutý národa českého, tedy pivo. Navíc průměrný pěstitel chmele v Česku hospodaří na 974 hektarech, a bude tak kvůli dotační politice nové vlády krácen na podporách. Nezbývá než prodávat dráž. A pane premiére: vládě, která zdraží pivo, nepomůže audience u papeže, té už nepomůže ani svěcená voda.

No a nakonec Emmanuel Macron a jednání v Elysejském paláci k českému předsednictví Rady EU. Heslo našeho minulého předsednictví znělo „Evropě to osladíme“. Nyní se držíme při zemi a nové motto je „Evropa jako úkol“. Možná je to rozdílným temperamentem současného premiéra ve srovnání s poněkud rozevlátějším stylem tehdejšího předsedy vlády Mirka Topolánka. Já osobně bych ale viděl příčinu jinde.

Od příštího roku Unie zakáže zemědělcům podzimní orbu a na třech procentech orné půdy jim zakáže produkci. To je v Česku 75 tisíc hektarů. Cukrovou řepu pěstujeme na 60 tisících hektarech, znovu jde spíše o větší podniky – a pokud za ni nedostanou zaplaceno, pěstovat ji nebudou. Takže místo slazení budeme plnit úkoly příští pětiletky, pardon, plánovacího období EU.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení => průměr 050
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář