Renata Šarjaková, 31. březen 2022
MF Dnes: Nechme Green Deal na dýl
Mladá fronta DNES - Hovory z lán(ů)

 - Omlouvám se za titulek, který obyvatelům naší krásné země žijícím na východ od Svitav pravděpodobně způsobí akutní mluvnickou nevolnost. Pro podobně zmatené, stejně jako pro mnohé členy vlády, kteří ještě nestihli v Praze načerpat ryze české obraty, tedy nechme „Nechme Green Deal na později“.

Situace se změnila a staré vzorce uvažování, cílové pásky ani startovací pozice již neplatí. Potravinová krize, která se bude projevovat vysokými cenami a výpadky dodávek, je za dveřmi. Jestliže Evropa musí v reakci na energetickou krizi (alespoň po určitou dobu) vzít na milost uhlí a jádro, musí vzít na milost i produkční zemědělství. Krize na Ukrajině nám může ukázat řešení. Jestliže členské státy mají dávat 2 % HDP na zbrojení, je současných 0,3 % HDP EU na zemědělství hodně? Navíc jen 15 % smí jít na produkci.

Zvlášť pro Německo byla historicky produkce sprosté slovo, což je další zajímavá paralela s energetikou. Tak jako vyvážíme do Německa elektrickou energii a draze si ji zase kupujeme zpět, stejně tak vyvážíme k našim západním sousedům krmné obilí nebo syrové mléko – a oni nám sem za to zpátky do svých marketů vozí s přidanou hodnotou potraviny.

Green Deal se svými emisními limity přísnějšími pro česká prasata a krávy bude tohle jen prohlubovat. Bez podpory produkce a zpracování je tak lepší v naší kotlině ekologicky „těžit dotace“ nebo se soustředit na jednoduchou polní výrobu, bez zaměstnanců a hlavně bez speciální produkce, jako je ovoce, zelenina, brambory, chmel, vinná réva, cukrová řepa, a bez živočišné výroby, která už teď na trhu chybí. Chybět bude i organická hmota v půdě a dnes tolik diskutovaná pestrost krajiny.

Přitom stačí „tak málo“: přehodnotit v době míru napsanou Společnou zemědělskou politiku pro roky 2023–2027, alespoň na dva roky podpořit produkční zemědělství a Green Deal zatím hodit do koše. Bude na to mít současná vláda stejnou odvahu, jakou zatím veřejnosti prezentuje v otázce energetiky? Tam premiér správně vnímá soběstačnost a efektivitu v podobě Dukovan a Temelína jako výhodu. To neznamená, že tu zároveň nemohou být lokální zdroje. Jen to z hlediska soběstačnosti není a nemůže být hlavní kůň, na kterého Česko vsadí.

V zemědělství zatím sázíme na koně pasoucí se na ekologické trávě. Jako koníček dobrý, ale možná by na ně mělo směřovat právě a jen těch 15 % podpor, a ne oněch 85 % jako doposud.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení => průměr 123
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář