Renata Šarjaková, 5. leden 2022
Informace z prosincového jednání představenstva ze dne 15.12.2021
Poslední jednání představenstva Agrární komory ČR v roce 2021 se uskutečnilo hybridní formou 15. prosince loňského roku.

Jako zásadní výstup je naprostá shoda v tom, že je nezbytné vyhlášením stávkové pohotovosti upozornit na současný, již neudržitelný vývoj v souvislosti s nízkými výkupními cenami, rostoucími náklady a potenciálním omezením dotačních podpor novou vládou.

Prezident komory Jan Doležal a zástupce chovatelů prasat primárně informovali o neutěšené situaci v chovu prasat a výrobě vepřového masa, která je zoufale kritická, protože výkupní cena v živém se za posledních 15 měsíců pohybuje na průměrných 26,70 Kč/kg, což je nejnižší cena za 27 let. Takovéto výkupní ceny jsou při nákladech okolo 32 Kč/kg, i přes vyplácení národních podpor do kvality, zdraví a welfare chovů, dlouhodobě neudržitelné. Stále více podniků zaměřených na toto odvětví živočišné výroby zcela vážně přemýšlí o další redukci či úplném ukončení chovů. 


Představenstvem byl hodnocen také další komoditní problematika. Bylo konstatováno, že ceny obilovin jsou extrémně vysoké, cena pšenice se pohybuje okolo 7000 Kč/t, sladovnický ječmen nad 6000 Kč/t. Na druhou stranu došlo k vysokému navýšení ceny hnojiv a energií a dochází tak k určité kompenzaci. U řepky je obdobná situace jako na podzim, kdy došlo k výpadku kanadské produkce o objemu 7 mil. tun. Ceny řepky tak budou díky poptávce stále na vysoké úrovni. Osev řepky v Evropě je meziročně o 6 % vyšší, čímž by se měla zvýšit produkci o cca 1 mil. tun semene.  V ČR se naopak plochy vyseté řepky opět snížily na plochu okolo 350 tis. ha - tedy cca o 5 tis. méně než vloni. Dále je nutno počítat se zaorávkami okolo 10 tis. ha vzhledem ke špatnému stavu porostů z důvodu deštivého počasí v září. Situace u brambor a zeleniny se zlepšila, zásoby na skladech jsou na úrovni předchozích let. Komplikace pěstitelům však trvale způsobují dovozy, například mrkev se dováží za cenu pod 4 Kč/kg a tím podráží ceny tuzemských producentů zeleniny. 


Ovocnářům nadále způsobují problém dovozy z Polska. Ceny dovozových jablek se v akčních nabídkách maloobchodů pohybují pod 10 Kč za kilogram. Ovocnáři tak prodávají svou produkci za fakturační ceny na řetězce o cca 6 % méně než vloni. Dopady to má mimo jiné do omezování nových výsadeb sadů. V posledních dvou letech tak pokračuje celkový útlum ovocnářství, kdy není dosahováno ani dřívější průměrné roční výsadby 400 ha sadů. Poslední roky již zmizelo okolo 1000 ha a od roku 1989 to je již celá polovina sadů v České republice. Situace začíná být kritická, protože ovocnáři jsou závislí také na dostupnosti pracovní síly, u které však dále raketově rostou náklady. 


Sklizňový rok u máku 2020/2021 je uzavřen. Podle oficiálních údajů ČSÚ bylo v roce 2020 oseto 40255 ha, sklizeno 28,7 tis. tun a průměrný výnos tak dosáhl 0,71 tuny z hektaru. Podle údajů Intrastatu bylo od září 2020 do srpna 2021 vyvezeno 22,7 tun máku. Skutečnost předpokládáme vzhledem k metodice ČSÚ vyšší, odhadem nejméně o 15 %. U chmele byla v roce 2021 dosažena rekordní úroda za posledních 25 let, produkce se meziročně zvýšila o 53,9 %. Výnos dosáhl 1,29 t/ha oproti dlouholetému průměru 1,17 t/ha.


Co se týká živočišné výroby, nejhorší situace je u vepřového masa, následuje drůbež a skot. Ceny mléka za poslední dva měsíce jsou 9,27 Kč/l a 9,55 Kč/l, ceny se tak sice posouvají, ale stále jde o malý posun na úrovni 8-9 % proti kterému stojí zvýšené vstupy na úrovni o 20 %. Nárůst cen hnojiv dosáhl až 300 %, což se nezbytně promítne právě i do živočišné výroby. Světové a evropské ceny mléka a masa dosahují nárůstu oproti ČR zhruba jednou tolik. U drůbeže došlo k navýšení cen krmných směsí během roku 2021 již o 900-1200 Kč/t což je neakceptovatelný a neudržitelný stav. Stejnou odvahu ke zdražení, jako měli výrobci krmných směsí, tak musí najít také zpracovatelé drůbeže a producenti vajec, protože jsou již v situaci, že se ceny zvýšit musí.  Dovoz vajec za listopad 2021 dosáhl 28 mil. kusů a k toma 8 tis. tun drůbežího masa, většinou za predátorské ceny.


V sektoru zpracování a obchodu dřeva dochází k dalšímu nárůstu cen kulatiny i řeziva. V průběhu druhého pololetí 2021 lze vysledovat také změny v lokacích odbytu, do Čína míří méně vývozu, zvyšuje se naopak export do USA a Kanady. Lesy ČR plánují v roce 2022 z důvodu postupného ústupu kůrovcové kalamity další snížení objemu těžby dřeva. S poklesem těchto mimořádných těžeb se podnik na čtyřech pětinách území od 1. ledna 2022 vrátil k hospodaření podle standardních lesních hospodářských plánů. Obnoví tak před čtyřmi lety pozastavené plánované úmyslné těžby. Nyní všichni vlastníci řeší intenzivní obnovu ploch po kalamitě, objemy zalesňování jsou několikanásobně vyšší než v normálním stavu. Očekávají se problémy v dodávkách sadebního materiálu a u některých dřevin také dostatku kvalitního osiva. Z vyhodnocení koaliční smlouvy pro lesnictví a dřevařství jsou zástupci sektoru velmi rozpačití. 


Představenstvem AK ČR byl v předstihu zrušen tradiční únorový Agrární ples, a to z důvodu pokračující nepříznivé epidemiologické situaci. Sbírka Agrární komory ČR pro zmírnění dopadů tornáda na Moravě a v Ústecké kraji, dosáhla celkového objemu pomoci 4,873 mil. Kč. Její následné rozdělení mezi postižené obce a subjekty proběhlo ve spolupráci s OAK Hodonín, OAK Břeclav a OAK Ústí nad Labem. Pomoc zamířila na Moravě mezi 41 subjektů a v Severních Čechách jsou 3 obdarovaní. Další, tentokrát mimořádné jednání představenstva AK ČR zaměřené na řešení stávajícího kritického stavu sektoru a s výzvou k nové vládě o vzájemné komunikaci, se uskutečnilo 5. ledna 2022. O jeho výstupech budeme bezodkladně informovat.


Úřad AK ČR


Hodnocení => průměr 112
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář