Renata Šarjaková, 11. listopad 2021
Epidemie obezity: Připrav se, hrajem!
Mladá fronta DNES - Hovory z lán(ů)

 - Ve Velké Británii má být příští rok s požehnáním vlády (zatím v tzv. pilotním provozu) spuštěna nová mobilní aplikace, která má ostrovnímu království pomoci vypořádat se s trochu jinou, ale neméně závažnou epidemií, tedy epidemií obezity. Pomoci k tomu mají tzv. wearables, tedy nositelná chytrá elektronika, jako jsou třeba v poslední době stále populárnější chytré hodinky nebo náramky.

Ty budou v Británii propojené s chytrým telefonem, v němž poběží vládní „fitness aplikace“. Tvůrci aplikace, která má být pro vybrané uživatele zpřístupněna v lednu 2022, se zřejmě inspirovali u počítačových (dnes spíše mobilních her) a pro potenciální uživatele je tak připraven nejen pokročilý monitoring fyzické aktivity a životních funkcí (EKG, nasycení krve kyslíkem), ale také systém plnění úkolů a nejrůznějších odměn. Uživatel, v tomto případě by se dokonce dalo říci „hráč“, bude prostřednictvím aplikace vyzýván k tomu, aby se více hýbal, jedl více zeleniny nebo třeba snížil velikost porcí.

Za zdravé chování „hráči“ odemykají odměny, jako jsou permanentky do posilovny, potravinové poukázky, sportovní oblečení, ale třeba také zlevněné vstupné do kina nebo zábavního parku. Náklady na odměny z velké části zaplatí britská vláda, která si spočítala, že náklady na léčení obezity a především nemocí, které způsobuje nebo zhoršuje, vyjdou státní kasu na téměř 6 miliard liber ročně.

Otázkou samozřejmě zůstává, nakolik jsou vysoce citlivé (a také dobře zpeněžitelné) osobní údaje, které uživatelé budou při používání aplikace generovat, majetkem uživatelů, tvůrce aplikace či právě státu. V souvislosti s nedávným prosáknutím informací od bývalých zaměstnanců společnosti Facebook, který data týkající se pohybu, preferencí a celkově chování svých uživatelů bez jejich vědomí přeprodával třetím stranám, se můžeme dočkat ledasčeho.

Osobně jako zastánce osobní svobody, ale také odpovědnosti každého za svůj vlastní život mám při čtení podobných zpráv někdy podobnou obavu, jakou měl Hrabalův strýc Pepin při řezání noh u stolu, tedy „aby se při vší té chytré elektronice lidem nezkrátil rozum“. Někdy mi totiž přijde, že už nyní je, a to nejen v případě zemědělství, pro naprostou většinu populace mnohem jednodušší přejímat někdy zcela demagogická a neověřená tvrzení než používat vlastní hlavu a fakta si ověřovat.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR


Hodnocení => průměr 052
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář