- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Má se zemědělství v Evropě střelit do nohy?
- Na konci 18. století anglický duchovní a učenec Thomas Robert Malthus zveřejnil svůj „Esej o principu společnosti“, v němž varoval před nevyhnutelnou katastrofou v podobě nekontrolovatelného růstu populace, která roste exponenciálně, zatímco výroba potravin lineárně. Netušil tehdy, že o více než dvě stě let později bude téma „udržitelnosti“ opět v kurzu.
„Malthuziánská past“ spočívá ve skutečnosti, že každý technologický pokrok, který povede ke zvýšení produkce potravin, s sebou ponese navýšení populace, která bude poptávat další zdroje. Tento začarovaný kruh podle mnohých politických ekonomů, kteří přišli po průmyslové a hlavně „zelené“ revoluci 20. století, jež s sebou přinesla nebývalé zefektivnění zemědělství, téměř neexistuje. Podle řady komentátorů se však malthuziánská past jasně ukazuje v zemích třetího světa s dynamickým růstem populace, kde je zemědělství neefektivní kvůli klimatickým podmínkám nebo z důvodu technologického pokulhávání za zbytkem světa.
Jestliže v Evropě přelomu 18. a 19. století existovaly obavy, jak důstojně uživit rostoucí populaci, a udržitelnost se soustředila především na svůj sociální aspekt, dnes se díváme hlavně na environmentální stránku věci. To určitě není od věci, přírodní zdroje nelze drancovat, naopak je o ně nutno pečovat. Na druhou stranu rezignace na „udržitelnou“ produkci v Evropě znamená mimo jiné přenesení problému tam, kde z objektivních důvodů nelze udržitelnost zajistit.
Otázkou zůstává, zda import pokročilých technologií do nejchudších a nejlidnatějších zemí světa může přinést vyšší ochranu přírodních zdrojů také tam. Nelze však očekávat, že k tomu dojde ze dne na den a že z toho bude nutně tamní obyvatelstvo profitovat, zvlášť pokud to bude znamenat závislost na cizím kapitálu, nebo dokonce jistou vazalskou pozici k novodobým „kolonizátorům“. Je lepším řešením závislost na dovozu potravin, třeba i z Evropy, která uvažuje, že v produkci „šlápne na brzdu“?
Česko je také závislé na dovozu ovoce, zeleniny či vepřového – a většině obyvatel to nevadí. Na rozdíl od řady rozvojových zemí nicméně máme nejen klimatické, ale i technologické podmínky udržitelné zemědělské produkce dosahovat. Máme se společně se zbytkem Evropy střelit do nohy, či máme spíše požadovat, aby si nejdřív do svědomí sáhly státy se skutečně intenzivním a průmyslovým zemědělstvím na západ od nás?
Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR