- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Green Deal k nezaplacení: zatáhneme ho v cenách jídla?
- Minulý týden jsem se zúčastnil online konference pořádané visegrádským fondem na téma Zelená dohoda (Green Deal) pro Evropu. Americké ministerstvo zemědělství zde prezentovalo závěry své vlastní dopadové studie přijetí dohody v sektoru zemědělství. A je důležité připomenout, že Evropská komise, přestože k tomu byla členskými státy několikrát vyzvána, dopadovou studii odmítá.
Začněme dopadem na HDP. Pokud by Green Deal zavedla jen EU, stálo by ji to 71 miliard $ ročního poklesu HDP, střední scénář by pro EU znamenal –189 miliard $ ročního HDP. Pokud by Green Deal byl zaveden globálně, stálo by to svět cca 1,1 bilionu $ ročně. Jak se to projeví v peněženkách spotřebitelů? V případě, že zezelená jen EU, narostou náklady na potraviny pro jednoho člověka v EU asi o 150 $ (3 000 Kč ročně). Pokud dojde ke střednímu scénáři, který počítá i s ochranou evropského trhu proti levným negreendealovým dovozům, lze v rámci EU očekávat zdražení potravin na úrovni až 650 $ na osobu a rok, o cca 600 $ v případě globálního scénáře bez tarifních bariér.
V případě zavedení Green Dealu globálně by potraviny v EU zdražily o cca 50 $ na osobu a rok, v zemích dovážejících potraviny do EU o 159 $ a ve zbytku světa asi o 450 $ na osobu a rok. Světová banka přitom klasifikuje objektivní chudobu jako nutnost žít v přepočtu za 1,90 dolaru denně. To dnes musí cca 689 milionů lidí, tedy asi desetina světové populace. Především tito lidé jsou citliví na jakékoliv zdražení potravin, třeba „jen“ o 50 dolarů ročně.
Co z toho vyplývá? Je důležité stanovovat si realistické cíle, které zemědělci mohou naplnit, aniž by to pro ně znamenalo ekonomický úpadek. A za druhé je třeba vzít v potaz všechny aspekty udržitelnosti, tedy i aspekt sociální. Ten je v případě implementace Green Dealu značný, ačkoliv o něm Evropská komise téměř nehovoří. Nakonec je potřeba se zeptat: Kdo to zaplatí? Uhradí veřejné rozpočty zemědělcům v EU oněch 71 miliard? Zaplatí to spotřebitel ve vyšších cenách potravin?
Ale je možné všechno přepočítávat na peníze? Greta Thurnbergová tento víkend na Twitteru sdílela článek o tom, jak znečištění planety celosvětově způsobuje zmenšování mužského přirození. Jak praví známá reklama na platební kartu: „Některé věci na světě jsou zkrátka (alespoň pro osmnáctiletá děvčata) k nezaplacení.“
Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR