- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Best in covid? A také v tloušťce. Jak z toho ven?
- Hovory z lán(ů) - Malá země uprostřed Evropy je v něčem nejlepší na světě? Na přelomu tisíciletí jsme se sice mohli pochlubit pozicí sportovní velmoci v ledním hokeji, nicméně globální oteplování způsobující nezamrzání vesnických rybníků a faktická nedostupnost tohoto pro většinu rodičů vysoce finančně náročného sportu způsobila náš poměrně rychlý pád mezi průměr, v mládežnických kategoriích dokonce až do podprůměru.
Zatímco dříve byla radost se dívat na povedené kousky Patery, Procházky, Jágra a celé této generace, dnes až na čestné výjimky Pastrňáka a pár dalších alespoň pro mě platí pravidlo dívat se jen do chvíle, kdy začneme prohrávat o dvě branky. A za poslední roky jsem moc druhých a třetích třetin neviděl.
Naše aktuální prvenství „best in covid“, první v covidu, rozhodně není lichotivým úspěchem národa s lvem a orlicemi na prsou, ale je spíše vizitkou ne úplně šťastné komunikace vlády, následné neukázněnosti velké části obyvatelstva, která se v nařízeních ztrácí a politikům přestává důvěřovat, a jednoho pod pokličkou bublajícího problému.
Co je tím problémem? Česká republika totiž není momentálně jenom „best in covid“, ale také je už delší dobu „best in fat“, první v tloušťce. Podle dat Státního zdravotního ústavu trpí u nás nadváhou více než polovina (56 procent) dospělé populace, každý šestý už spadá do kategorie „obézní“. U nastupující generace to také není žádná sláva, za posledních dvacet let se u nejohroženějších dětí, tedy těch ve věku 13 let, počet jedinců s abnormální hmotností dokonce zdvojnásobil.
Podle údajů World Obesity Federation v roce 2020 připadalo 88 procent úmrtí osob s onemocněním covid-19 na státy s vyšším než padesátiprocentním podílem otylé populace. Riziko úmrtí při infekci covidu u lidí s nadváhou či přímo lidí obézních je přitom obecně až desetkrát vyšší než u normální populace. Jak z toho ven?
Základem je střídmá a zdravá strava plus pohyb. Proč nezačít třeba tím, že si o víkendu (tedy až to bude možné) uděláte výlet k některému z lokálních farmářů, kteří prodávají produkci ze dvora? Ideální je spojit rodinný výlet za sportem, za kulturou, historií a krásami vlasti s nákupem zdravých a čerstvých potravin. Určitě je to lepší než se mačkat v přeplněných obchodech nebo pasivně sledovat uvadající výkony našich sportovců.
I já jsem si s posledním hokejovým mistrovstvím světa do 20 let dal předsevzetí, že nestačí kanál při nelichotivém výsledku jen přepnout, ale televizi úplně vypnout – a jít se hýbat. Pojďme se hýbat společně a rozhýbat také nabídku českých potravin. Třeba bude napřesrok méně řepky a více brambor.
Ing. Jan Doležal, prezident Ak ČR