Renata Šarjaková, 2. březen 2021
MS Farm 365, agrobaroni a piráti
Mladá fronta DNES - Jan Doležal - Názory

- Asi před měsícem se na několika amerických zpravodajských serverech objevila zpráva o masivním nákupu 14,5 tisíce akrů (5 867 hektarů) zemědělské půdy ve státu Washington za 171 milionů dolarů. To by si dost možná samo o sobě zasloužilo spíše kratší zmínku v některém z lokálních novinových plátků, popřípadě větší prostor ve stavovském informačním časopise pro americké farmáře, kdyby se novým majitelem nestal zakladatel softwarového gigantu Microsoft Bill Gates. 

Společně s manželkou Melindou tak nyní vlastní 242 tisíc akrů (98 000 hektarů) zemědělské půdy napříč Spojenými státy, což z nich momentálně v zámoří činí největší zemědělce. Nicméně pravděpodobnost, že si bude Gates ve volném čase hrát na cowboye nebo spíše po česku na sedláka a Melinda zase na selku, není příliš veliká. Zemědělská půda je totiž z hlediska návratnosti investice ve Spojených státech dlouhodobě nejvýhodnější a zároveň nejspolehlivější forma uložení peněz. Podle Farm Bureau (americká obdoba Agrární komory) se v USA cca 40 procent zemědělské půdy obhospodařuje v nájmu. 


S růstem ceny pozemku roste také cena nájmu, což znamená zaručený každoroční příjem pro vlastníka půdy. Což je shodou okolností něco podobného jako model předplatného, na který Microsoft přešel v rámci svého balíčku „365“. 


Na druhou stranu tato skutečnost znamená poměrně velký problém pro zemědělce, kterým stejným tempem nerostou příjmy vázané na ceny zemědělských komodit. Velká část zemědělských podpor, jež mají sloužit k péči o krajinu a zlepšení příjmové situace zemědělce, tak směřuje k vlastníkům pozemku. 


V České republice se v nájmu obhospodařuje více než 70 procent zemědělské půdy, nicméně 4,2 milionu hektarů vlastní téměř 3,2 milionu vlastníků. Z tohoto pohledu je tedy situace u nás příznivější pro menší vlastníky půdy, přičemž řada z nich začíná sama hospodařit. 


Mezi lety 2004 až 2020 vzrostl v Česku počet zemědělských podnikatelů šestinásobně z cca 10 800 na 60 800, zatímco ve Spojených státech počet farem ve stejném období stagnoval a od roku 2007 dokonce klesá. Průměrná obhospodařovaná výměra farmy v USA tak roste, zatímco u nás poměrně klesá. Kde jsou tedy ti opravdoví „agrobaroni“? 


Ještě než Microsoft přešel na pravidelné licenční poplatky, bál se Bill Gates nejvíc pirátů, kteří jeho software „cracknuli“, tedy v podstatě ukradli. Měl by se teď jako skutečný agrobaron bát i jiných pirátů? 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 075
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář