Renata Šarjaková, 14. prosinec 2020
Normalizace čili život (po)covidový N1
Mladá fronta DNES ~ Strana 8 ~ Jan Doležal ~ Rubrika: Názory ~ Vydavatel: Mafra, a.s. - Hovory z lán(ů)

Od minulého týdne se díky postupnému uvolňování dle protiepidemického systému (PES) začíná život alespoň částečně vracet do starých kolejí, tedy do „normálna“. I když naštěstí znám slovo „normalizace“ v původním významu slova jen z učebnic dějepisu (zažil jsem už jen několik let neúspěšné přestavby a „rozvolňování“), doufám, že se skutečně bude již brzy jednat o skutečný návrat do běžného chodu věcí.

Jen velmi nerad bych totiž žil ve světě, kde by „doba covidová“ s námi měla zůstat již napořád, kde nastane jakési nové „normálno“ a kde budeme navždy oscilovat mezi jednotlivými stupni nákazového ohrožení.


To s sebou totiž nese kromě uzavření veřejného života a stěžejních odvětví hospodářství, kterými v dnešní době jsou i služby, také mnohé nespravedlnosti a paradoxy se závažnými následky pro jedince i společnost.


Nejenže v takovéto situaci vznikají mnohdy nepochopitelné situace, kdy větší počet lidí v MHD nevadí, zatímco v malém krámku nebo u kadeřníka nemůže být nikdo, ale poslední dny a týdny také jasně ukazují, že takto dlouhodobě prostě lidé žít nemohou (navíc i podnikatelé z něčeho žít musejí) a nechtějí. Kromě stránky ekonomické je tu také stránka sociální. Sociální vazby jsou pro společnost i jedince velmi důležité, a ačkoliv se můžeme krátkodobě zavřít do dobrovolné či nucené izolace, dlouhé měsíce či roky to většina z nás nevydrží.


Až jednou tato doba skončí a vrátíme se zpátky ke skutečně normálnímu životu, ve kterém se můžeme potkávat s rodinou, přáteli, ale také se svobodně pohybovat a hlavně svobodně podnikat, zkusme se přece jen nad některými věcmi zamyslet. Je normální, abychom potraviny, které si dokážeme doma sami vyrobit a vypěstovat, dováželi přes půl zeměkoule? Je normální, abychom potravinami plýtvali a zároveň zemědělství a zemědělce považovali za nepotřebné, nebo dokonce za škůdce? Zemědělství je přece základním kamenem hospodářství i společnosti.


Bez neolitické a později zelené revoluce 20. století, která přinesla skutečně efektivní zemědělství, bychom se dnes vlastně ani žádnými službami nezabývali a asi těžko bychom si mohli představit nějaký home office v bezpečí domova. Všichni bychom, pandemie nepandemie, pracovali na polích, abychom se uživili. Koneckonců, kdo zná historii lékařství, ten ví, že ani vakcinace (z latinského vacca = kráva) by bez zemědělství neexistovala. Vraťme se tedy k normálu alespoň v tom, že si budeme vážit potravin a zemědělství a nejenom o Vánocích budeme podporovat zemědělství a potravinářství české.


Hodnocení => průměr 036
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář