- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Normalizace čili život (po)covidový N1
Od minulého týdne se díky postupnému uvolňování dle protiepidemického systému (PES) začíná život alespoň částečně vracet do starých kolejí, tedy do „normálna“. I když naštěstí znám slovo „normalizace“ v původním významu slova jen z učebnic dějepisu (zažil jsem už jen několik let neúspěšné přestavby a „rozvolňování“), doufám, že se skutečně bude již brzy jednat o skutečný návrat do běžného chodu věcí.
Jen velmi nerad bych totiž žil ve světě, kde by „doba covidová“ s námi měla zůstat již napořád, kde nastane jakési nové „normálno“ a kde budeme navždy oscilovat mezi jednotlivými stupni nákazového ohrožení.
To s sebou totiž nese kromě uzavření veřejného života a stěžejních odvětví hospodářství, kterými v dnešní době jsou i služby, také mnohé nespravedlnosti a paradoxy se závažnými následky pro jedince i společnost.
Nejenže v takovéto situaci vznikají mnohdy nepochopitelné situace, kdy větší počet lidí v MHD nevadí, zatímco v malém krámku nebo u kadeřníka nemůže být nikdo, ale poslední dny a týdny také jasně ukazují, že takto dlouhodobě prostě lidé žít nemohou (navíc i podnikatelé z něčeho žít musejí) a nechtějí. Kromě stránky ekonomické je tu také stránka sociální. Sociální vazby jsou pro společnost i jedince velmi důležité, a ačkoliv se můžeme krátkodobě zavřít do dobrovolné či nucené izolace, dlouhé měsíce či roky to většina z nás nevydrží.
Až jednou tato doba skončí a vrátíme se zpátky ke skutečně normálnímu životu, ve kterém se můžeme potkávat s rodinou, přáteli, ale také se svobodně pohybovat a hlavně svobodně podnikat, zkusme se přece jen nad některými věcmi zamyslet. Je normální, abychom potraviny, které si dokážeme doma sami vyrobit a vypěstovat, dováželi přes půl zeměkoule? Je normální, abychom potravinami plýtvali a zároveň zemědělství a zemědělce považovali za nepotřebné, nebo dokonce za škůdce? Zemědělství je přece základním kamenem hospodářství i společnosti.
Bez neolitické a později zelené revoluce 20. století, která přinesla skutečně efektivní zemědělství, bychom se dnes vlastně ani žádnými službami nezabývali a asi těžko bychom si mohli představit nějaký home office v bezpečí domova. Všichni bychom, pandemie nepandemie, pracovali na polích, abychom se uživili. Koneckonců, kdo zná historii lékařství, ten ví, že ani vakcinace (z latinského vacca = kráva) by bez zemědělství neexistovala. Vraťme se tedy k normálu alespoň v tom, že si budeme vážit potravin a zemědělství a nejenom o Vánocích budeme podporovat zemědělství a potravinářství české.