Renata Šarjaková, 5. březen 2020
Z Farmy na vidličku nebo Z pytle ven? Aneb strategie, jakou svět neviděl
Z Farmy na vidličku nebo Z pytle ven? Aneb strategie, jakou svět neviděl

Mnozí si jistě po přečtení nadpisu dnešního komentáře vzpomenou na pohádku „Obušku, z pytle ven!“ v hlavní roli s Ladislavem Peškem, který se jako chudý muzikant protlouká světem a zatímco sám by se o poslední chleba rozdělil, ti, co mají všechno, by mu často i to poslední vzali. Blahobytný a řádně prohnaný krčmář v podání Jaroslava Beyvla ho pozve na hostinu, aby strávníkům něco pěkného zahrál, za což má podle krčmáře dostat „jitrnici, jakou svět neviděl“. Krčmář si při tom mne ruce, protože se celou dobu chystá chudého muzikanta překabátit tím, že mu nedá nic, respektive mu dá „neviditelnou“ jitrnici, tedy jitrnici, jakou svět neviděl. Muzikant si přesto všechno však zachová důstojnost a prokáže svůj důvtip, když si na oné neexistující jitrnici s velkým gustem pochutná natolik, že samotný krčmář uvěří, že onen neviditelný zabíjačkový produkt skutečně existuje. Na konci pohádky je, jak to v pohádkách bývá, zlo potrestáno a dostane se i na prohnaného krčmáře, jehož zadnici řádně ztrestá kouzelný obušek, jenž dal celé pohádce název. Jak to souvisí se Strategií z „Farmy na vidličku“, respektive „Od zemědělce ke spotřebiteli“, kterou se Evropská komise chystá představit? Obvykle totiž Komise před zveřejněním legislativního návrhu spouští tak zvanou veřejnou konzultaci, která je obvykle doprovázena nějakým obsáhlejším dokumentem, případně dotazníkem, který mohou zájemci vyplnit. Takt tomu bylo také v případě legislativních návrhů k reformě Společné zemědělské politiky, kde byla v únoru 2017 spuštěna veřejná konzultace, která trvala tři měsíce a nashromáždila více než 332 tisíc příspěvků od 58 520 různých respondentů. Veřejná konzultace k strategii Farm to fork byla spuštěna 17. února, přičemž trvat bude pouze do 16. března. Konzultaci navíc doprovází pouze několikastránkový plán postupu (roadmap), který je pouze v angličtině a navíc jen s velmi obecně definovanými cíli. O samotných nástrojích, respektive o dopadu na zemědělství a Společnou zemědělskou politiku Evropské unie vůbec se tu nedočteme. Veřejnou konzultaci navíc nedoprovází dotazník, který by mohl respondentům napovědět, o čem samotná strategie bude, a Komisi zase pomoci lépe vyhodnotit samotné odpovědi. Zkrátka strategie, jakou svět neviděl.

Jediné, co mají potenciální respondenti k dispozici, je malé okénko, kam mohou psát odpovědi a přehled již došlých odpovědí. Otrlé povahy znalé angličtiny, případně němčiny či vlámštiny se tak mohou po večerech věnovat adrenalinovému sportu, který by se dal nazvat „o zemědělství vážně nevážně očima laické veřejnosti“. Velká řada došlých odpovědí totiž pochází od nevládních organizací jako je třeba Evropská vegetariánská unie, Veganská společnost Rakouska, Přátele Země pro Belgii a mnoha podobných organizací, což mi přijde jako kdybych já jako zapřisáhlý nelyžař mluvil do toho, jak široké nebo dlouhé mají být sjezdové lyže. Došlé odpovědi jsou navíc jen velmi obecné, což je pochopitelné i vzhledem k tomu, že se respondenti nemají o co opřít. Celé to tak působí dojmem levného a alibistického gesta komise, která se bude výsledky diskuze ohánět se slovy „vždyť jste měli možnost, tak se nedivte…“. Stejně jako v rámci konzultace o Společné zemědělské politice v roce 2017 se však většina nezemědělců shoduje na tom, že by zemědělci měli dělat mnohem více pro ochranu životního prostředí a přírodních zdrojů a lépe bojovat proti změnám klimatu. Podle Evropské komise, která 4. března představila tak zvaný „klimatický zákon“ by navíc zemědělství mělo být do roku 2050 klimaticky neutrální. Slavnostního představení klimatického zákona a jednání kolegia komisařů se zúčastní také švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová, která po zasedání komise odpoledne pronese řeč v Evropském parlamentu a setká se s jeho předsedou Davidem Sassolim. Mně osobně její účast přijde jako laciné populistické gesto vůči určité části populace, což je od Evropských institucí, které slovo „populista“ rády používají přinejmenším pokrytecké. Nicméně zpět k tématu. Méně klimaticky uvědomělé a více realistické (podle EK právě ti zlobiví populisté) členské státy EU (například Polsko nebo Česká republika) by chtěly co nejdříve znát cenu, kterou bude stát přechod ke klimaticky odpovědnému hospodářství, a jak Brusel s těmito výdaji členským státům pomůže. Podobné pak platí i o strategii Z farmy na vidličku, respektive Od zemědělce až ke spotřebiteli, která si klade poměrně velké ambice, ale již nikde nezmiňuje, kolik to vlastně bude stát nebo kdo to vlastně zaplatí.


Nakonec zpět k nadpisu a hladovému muzikantovi a vychytralému krčmáři. Zemědělci totiž mají oprávněné obavy, že scénka z pohádky „Obušku z pytle ven“ se bude tak nějak přeneseně opakovat i v rámci reformy Společné zemědělské politiky, Zeleného údělu a strategie z Farmy na vidličku. Pokud bychom si v roli krčmáře představili Evropskou unii, celé by to vypadlo asi nějak takto: „Tak poslouchej zemědělče, ty nám tady teď vyrobíš kvalitní a zdravé potraviny „udržitelným způsobem“, tedy především s výrazným omezením přípravků na ochranu rostlin, ale také nejen umělých hnojiv, to vše klimaticky neutrálně, jak nejlépe umíš a já ti za to dám veřejnou (dotační) podporu, jakou svět neviděl“. Oproti zfilmované pohádce bychom mohli doplnit ještě jednu repliku. „A jestli nevyrobíš ty, dovezeme si potraviny odjinud, třeba z Jižní Ameriky, kde nás ale udržitelnost, ochrana přírody nebo ochrana klimatu absolutně nezajímá.“ Vzhledem k odchodu Velké Británie a tahanicím okolo rozpočtu pro příští programovací období to dost možná skutečně bude podpora, jakou svět neviděl. Jen si nejsem jistý, že si na ní zemědělci a především spotřebitelé, které čeká buď výrazný nárůst cen, nebo zboží z druhého konce planety, kterému dost dobře nemůžeme důvěřovat, a které bude vyrobeno naprosto bez odpovědnosti ke klimatu a planetě, nakonec pochutnají. Jestli to celé skončí jako v pohádce, kde vždy vítězí dobro a pravda? To se ještě uvidí. Záležet bude na tom, jak se k tomu postaví samotní zemědělci, ale také široká „obvykle mlčící“ většina. Odkaz na konzultaci můžete najít zde: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12183-Farm-to-Fork-Strategy- Nahoře vedle login je možné přepnout jazyk na češtinu. Ať už je Váš názor na zemědělství jakýkoli, myslím si, že bychom jako Evropané, respektive Češi, měli v první řadě trvat na tom, abychom zde vyráběli a konzumovali evropské, respektive tuzemské lokální potraviny.

Jan Doležal, tajemník AK ČR


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 091
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář