Renata Šarjaková, 17. únor 2020
AK ČR se podílí v rámci projektu FOX (Food in Box) na nalezení moderních způsobů faremního zpracování a balení ovocných a zeleninových produktů technologiemi 21. století, v mobilní kontejnerové formě
AK ČR se podílí v rámci projektu FOX (Food in Box) na nalezení moderních způsobů faremního zpracování a balení ovocných a zeleninových produktů technologiemi 21. století, v mobilní kontejnerové formě

DOSTUPNÉ I PRO MENŠÍ FARMÁŘSKÉ SPOLKY.

Oficiálním startem 54 měsíců trvajícího projektu FOX („Innovative down-scaled Food processing in a boX“) byl první červen 2019, zapojeno je na 25 partnerů z osmi zemí (Německo, Nizozemí, Belgie, Dánsko, Španělsko, Polsko, Slovinsko, Francie, ale i Česká republika. Českou republiku zastupuje Výzkumný ústav potravinářský Praha, Společnost mladých agrárníků ČR, Tomáš Ignác Fenix, nebo Sady Tuchoraz, spol. s.r.o.

Jedná se o projekt financovaný z programu HORIZON 2020, projektového čísla 817683, tématu výzvy SFS-16-2018, při koordinaci Deutsches Institut Fur Lebensmitteltechnik se sídlem v Bruselu. Německý institut pro potravinářské technologie DIL se zabývá řadou aktivit, strukturou se jedná o dělbu na platformu k bezpečnosti potravin, nutričním vlastnostem potravin, automatické technologie a inovaci výrobků. DIL je velmi aktivní a úspěšný v partnerství i vedení evropských projektů. V současnosti se jedná o dvě desítky projektů napříč zemědělským a potravinářským odvětvím („Delaying Fat Degradation, Optimalisation of the Stirring Process, Vegan Sausages, Entowaste, ProJuice, Regional Research Funding, Meat Hybrid, Biochar as an Additive to Livestock-Feed, Minced Meat and Ground Meat Products, Texturing Mechanismus, Dry Baking Rye Bread, Formation of Gloss, Minimisation of Mineral Oil Components, Targeted Grinding of Sugar Particles, Fat Bloom Prediction for Filled Chocolate, Gentle Surface Decontamination, Meat Starter Cultures, OptiDryBeef, Entomofood, Entowaste, Prove Proteins of Vegetable Sources, Berry4Net atd.).


Celkový rozpočet projektu kalkuluje se sumou 7 065.223,-€ a je 100% hrazeným grantem EK, respektive výzkumnou agenturou EK, Research Executive Agency.


Jedinečný přístup FOX bude zkoumat a vyvíjet inovativní, malé technologie v mobilních jednotkách pro malé a střední podniky a zemědělce v rámci komodit ovoce a zeleniny. To bude stimulovat přechod od centralizovaného průmyslu k regionálním centrům, které pracují s inovativní, flexibilní a udržitelnou technologií založenou na sezónnosti a poptávce. Tímto způsobem FOX splňuje očekávání malých potravinářských podniků na inovativní řešení zpracování, technicky a ekonomicky proveditelných řešení, která také zohledňují potřeby potravinového řetězce a spotřebitelů. Spotřebitelé očekávají potraviny, kterým mohou důvěřovat, jsou přirozené.


FOX se zaměří na mírné technologie zpracování: nízkoteplotní sušení, mírnou extrakci, mírnou konzervaci s pulzním elektrickým polem, nebo vysokotlakou, inovativní úpravu a balení a rychlé testování kvality. Touto unikátní metodou budou produkty z ovoce a zeleniny vyráběny s vynikající fyzickou a nutriční kvalitou a přispějí k zdravější výživě člověka. Budou zkoumány procesy FOX (cíl TRL 5-6) a demonstrovány v šesti evropských modelových regionech a sedmi přidružených partnerských regionech (pouze demonstrace) - s významným pěstováním ovoce a zeleniny (konvenční a organická výroba).


Potenciál metody „Per Food Circle“ (= zpracovatelská jednotka FOX ve specifickém regionu) pro nové podnikání bude využit a strategie budou navrženy tak, aby zapojily spotřebitele do procesů vývoje produktů. Bude hodnocen vliv přístupu FOX na životní prostředí, podnikání, lidi a jejich zdraví a bude vývojovým nástrojem. Dopady výsledků z FOX projektu na životní prostředí, obchod a zdraví budou sloužit jako vstupní data pro vývojové etapy projektu i přip. navazující projekt. S cílem zpropagovat metody FOX projektu malých technologií pro regionální potravinové systémy, bude zřízena celoevropská zájmová skupina malých zpracovatelů potravin, která bude rovněž podporovat dialog s cílem dosáhnout budoucích politických doporučení. Vypracovány budou pokyny a cílená komunikace pro každou technologii za účelem oslovení potenciálních uživatelů (cca 2 000 společností).


AK ČR plní svou roli ve čtyřech pracovních balíčcích z celkových jedenácti. Jedná se o WP 5, 6, 8 a 9. K nejvýznamnějším aktivitám bude patřit vedle diseminace a šíření výstupů z projektu ve 42. měsíci běhu projektu analýza k zapojení spotřebitelů za Středočeský kraj, nebo organizace mezinárodního workshopu ve 39. měsíci k dispozičním výstupům a doporučením z projektu.


V rámci aktivit WP 8 vydá vedoucí pracovního balíčku ve spolupráci s koordinátorem a AK ČR dva letáky, zhotoví 7 P. R. videí, založí projektové stránky na sociálních sítích Facebook, Twitter a bude plnit plnou odpovědnost za kompilaci a realizaci komunikačního plánu projektu. K tomu bude příslušit založení konsorcia malých zpracovatelů zemědělské produkce (IG-SSFP), koordinace se zapojením i mimoprojektových národních evropských federací potravinářského a zemědělského průmyslu (Řecko, Francie, Itálie apod.) s následnou jejich účastí na seminářích, pracovních skupinách projektu apod., organizace tří evropských seminářů, demonstrace celkem 12 regionálních seminářů v lokálních jazycích, individuální demonstrace v ne/partnerských MSP, diseminace a šíření znalostí, poznatků z praxe, tvorba diseminačního plánu, toolboxu atd.

V příštích třech letech se AK ČR bude věnovat spolupráci s ovocnářskými a zelinářskými instituty a spolky tak, aby mohla následně vyhodnotit specifika a potřeby malých a středních farem při zpracování jejich vlastní produkce a uvádění na trh. Neméně důležitou součástí naší práce na výzkumu v rámci projektu je určení trendů a směřování poptávky spotřebitelů směrem k originálním, zdravým a kvalitním potravinám, jejich vyhodnocení a zapracování do celkového konceptu, což je pro nás dominantní výzvou v rámci projektu.

Bližší informace https://cordis.europa.eu/project/rcn/223215/factsheet/en.
Úřad AK ČR


Hodnocení => průměr 131
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář