Renata Šarjaková, 4. únor 2020
Agrární komora u premiéra
Agrární komora u premiéra

Zemědělství je základem společnosti, i když si to ne vždy uvědomujeme. Není to jen o produkci potravin, i když bez potravy člověk přežije několik týdnů. Dnes však jíme nejen, když pocítíme hlad, ale po potravinách sáhneme, i když máme zlou náladu, nebo když máme chuť jenom na něco „malé“. V minulosti to nebylo vždy tak lehké, jak je tomu dnes, kdy si můžeme vybírat různé druhy jídel. Možná někde tady je „zakopaný pes“, proč si dnes tak málo mnozí váží jídla a zemědělců, protože považují potraviny za samozřejmost.

Agrární komora České republiky hájí zájmy svých členů, ale propaguje zemědělství i jako významnou část národního hospodářství. Právě proto je nutné, aby se vedení komory setkávalo s představiteli vlády, poslanci parlamentu, senátory, hejtmany, radními a dalšími členy státní správy a samosprávy, aby jednalo o oprávněných požadavcích zemědělců, kteří naopak plní požadavky nás, spotřebitelů. Prezident Agrární komory České republiky na pracovním jednání s předsedou vlády ČR Andrejem Babišem informoval o stavu zemědělství v České republice. Na setkání diskutovali o nutnosti chránit zemědělskou půdu, která je národním bohatstvím každého státu, o nutnosti zvýšit soběstačnost u základních potravin v průměru na úroveň 70 až 80 %, o produkci QCZ potravin, ale i o blížících se jednáních na půdě Evropské rady, kde se bude rozhodovat o rozpočtu (víceletém finančním rámci) a o společné zemědělské politice.


Význam sektoru zemědělství jak z pohledu produkce potravin, tak z pohledu biodiverzity je značně podceňován, a to nejen v České republice, ale i v jiných zemích. V poslední době jsme zaznamenali například protesty zemědělců ve Francii, Německu, Holandsku, kde už není ochota poslouchat nesmyslné nářky tzv. ekologů, kteří tvrdí, že zemědělství škodí.


V České republice významně klesá výměra orné půdy. Z 3,825 mil. ha v roce 1936 a 3,278 mil. ha v roce 1990 klesla až na 2,46 mil. ha v roce 2019. A přes všechna další fakta zelení aktivisté mluví o potřebě zatravňování a tvorbě zelených remízků. Přitom právě půda nám může pomáhat i při problémech s vodou. Při optimálním stavu dokážeme zadržet v půdě více vody, než kolik máme ve všech řekách, jezerech a přehradách (to uvádí i Dánská studie o stavu zemědělské půdy).


Časté diskuze o produkci skleníkových plynů v Evropě zase vedou k úvahám, že živočišnou výrobou je nutné omezit a počty hospodářských zvířat snížit. Takové snížení ve všech členských státu EU 28 (teda už o pár hodin od už jen EU 27) vyvolává úsměv. To proto, že v jednotlivých zemích je obrovský rozdíl v zatížení zvířat na 100 ha zemědělské půdy. Konkrétně Spolková republika Německo produkuje na 100 ha zemědělské půdy 2,3x více mléka a užitkovost má nižší než Česká republika, na stejnou výměru produkují Němci 5,3x více vepřového masa a 3,4x více hovězího masa a je ve všech komoditách zemí exportní. Například u vepřového masa vyváží kolem 20 % své produkce. Holandsko produkuje na 100 ha zemědělské půdy 9,1x více mléka, 11,1x více vepřového masa a 9,9x více hovězího masa oproti České republice. V uvedených komoditách tyto země vyváží více, než spotřebují na vlastním trhu. Tato obrovská intenzita je realizována jen a pouze z ekonomických důvodu.


Velice jednoduché srovnání ukazuje na to, že není odůvodnitelné v České republice redukovat stavy hospodářských zvířat, ale naopak posilovat živočišnou výrobu a spotřebovat produkci tam, kde se vyrábí a tím zvyšovat čerstvost, kvalitu a hlavně snižovat logistiku, kde při velkých vzdálenost je veliká také uhlíková stopa.


Pro správné fungování zemědělství v České republice je však nutné nastavit systém podpor a zejména legislativní prostředí. A právě v oblasti tvorby a změn zákonů musí vláda, které záleží na zemědělství, posílit postavení zemědělců. I Evropská směrnice, kterou je nutné zapracovat do národní legislativy, požaduje zajistit vyvážené obchodní vztahy mezi prvovýrobcem, zpracovatelem a maloobchodním prodejcem s tím, že spotřebitel obdrží špičkovou kvalitu za odpovídající cenu.


To, jestli se najde vůle u zákonodárců chránit zdraví českých obyvatelů, chránit životní prostředí omezením nesmyslných dovozů potravin, které si dokážeme vyrobit doma, zvýšit procento soběstačnosti tak, aby obyvatelé nestrádali v případě různých kalamit či nestabilní politické situaci, budeme vidět už v nadcházejících týdnech. Francie, Německo, Rakousko a jiné vyspělé státy (stejně tak naši partneři V4, zejména Polsko a Maďarsko) mají nastavené systémy tak, aby přímo i nepřímo stimulovali spotřebu domácích potravin, a to nejen nastavením dotací, podmínek, ale i konkrétními zákony. Mezitím můžeme my sami požadovat na pultech maloobchodu více českých potravin tím, že je budeme vyhledávat a přednostně kupovat.

Mgr. Ing. Jarmila Dubravská, PhD., ředitelka pro SZP, AK ČR


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 043
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář