Renata Šarjaková, 17. leden 2020
Předvolební diskuze
Delegáti volebního sněmu 2020 se setkávají v krajích na předvolebních diskuzích s prezidentem Zdeňkem Jandejskem a dalšími členy vedení AK ČR nad řešením aktuálních i koncepčních témat a priorit zemědělství a venkova.

„Vítám Vás v kraji s významní zemědělskou tradici“, to byla první slova viceprezidenta Agrární komory České republiky Ing. Leoše Říhy na předvolební diskuzi, která se konala ve středu 15. ledna v Chrudimi. Ve svém vystoupením se zmínil o významu půdy, potřebě zadržování vody v přírodě, ale i o chybějícímu systému v oblasti přípravků na ochranu rostlin. Viceprezident informoval také o žádosti subjektů k plošné aplikaci přípravků Stutox II proti hrabošům, protože místy je na 1 hektaru množitelských porostů výskyt 700 až 1000 děr. Dalším příkladem, kdy chybí využití selského rozumu, je povinnost dělit pozemky na 30 ha. Leoš Říha se vyjádřil i k vnitřnímu dění komory a k blížícím se volbám.

Prezident Zdeněk Jandejsek zhodnotil činnost Agrární komory za poslední volební období. Ta mimo jiné zásadně zvýšila propagaci zemědělství a zemědělců nejen přes tisk, ale zejména jinými mediálními vystoupeními, a to tiskovými zprávami (zaměřenými na komodity a aktuální témata), ale i šestnáctidílným televizním cyklem Trvalé bydliště: Venkov vysílaným v roce 2019. Tomu v roce 2018 předcházel seriál Cestou za chutěmi. Současně se vysílá seriál Potraviny z domoviny, který bude mít 52 dílů. Zahájen byl v září 2019 a je vysílán týdně v premiére vždy v sobotu na Regionální televizi od 17:40 hod.


Za poslední roky došlo k navýšení podpor do zemědělství. Podařilo se podpořit chovy mléčného skotu i přes QCZ mléko, přičemž prezident informoval o přípravě QCZ na vejce a maso. Významná podpora zemědělců je i přes zelenou naftu. V posledním období se podařilo navýšit podpory na investice do zemědělství. Prezident AK ČR zdůraznil, že zemědělství, to nejsou jenom dotace, ale zejména vhodné podmínky pro hospodaření. Přípravu legislativy v EU je možné ovlivnit přes europoslance. I díky členům Agrární komory má dnes Česká republika v zemědělském výboru 3 členy a jednoho náhradníka a ve výboru pro životní prostředí 2 členy a 3 náhradníky. Je velmi důležité jednat s poslanci a senátory doma a vysvětlovat požadavky zemědělců, ale i zdůvodňovat, proč je nutné, aby Česká republika zvýšila soběstačnost v potravinách, a jak je možné naplnit očekávání našich obyvatel.


Přítomné delegáty a další hosty dále informoval tajemník Agrární komory ČR Ing. Jan Doležal o výsledku jednáních, kterých se účastnil v pondělí 13. ledna v Bruselu na pracovní skupině Copa Cogeca. Přísnější greening, teda nové ekoschémata, by chtěla část poslanců EP a také část DG Agri zavést pro všechny zemědělce jako povinno podmínku (v současném návrhu je to povinnost členského státu). V roce 2020 se bude rozhodovat na úrovni EU i o výši kofinancování rozvoji venkova z národních rozpočtů. Tajemník AK ČR informoval i o činnosti PGRLF a aktuální problematice pro rok 2020.


Předmětem diskuze byl i návrh novely zákona o významné tržní síle, zákon o ochraně půdního fondu a připravovaném strategickém plánu. Zemědělci diskutovali o dalších aktuálních problémech zemědělců z praxe.

Mgr. Ing. Jarmila Dubravská, PhD., výkonná ředitelka pro SZP, AK ČR


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 020
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář