- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Žatec hostil jednání agrárních komor V4
Ve dnech 10. a 11. září se zástupci Agrárních komor zemí Visegrádské skupiny sešli již na 73. společném zasedání, které se tentokráte uskutečnilo v hlavním městě tuzemského chmelařství, Žatci.
Jak je tomu zvykem v posledních dvou a půl letech, kdy Evropská komise otevřela proces reformy Společné zemědělské politiky, věnovala se značná část zasedání právě tomuto tématu. Zástupci Agrárních komor zemí V4 se shodli na tom, že v tuto chvíli je třeba se soustředit především na dostatečné naplnění kapitoly zemědělství v rozpočtu EU po roce 2020 a také na rychlé dokončení jednání o odchodu (nebo setrvání) Velké Británie, které uzavření jednání o rozpočtu brání. Představitelé Agrárních komor zemí V4 se jednoznačně shodli, že nyní je nutné začít se vší vážností jednat o přechodném období a zároveň zemědělství zajistit dostatečné financování nejen s ohledem na probíhající klimatickou změnu.
Hovořilo se také o chování obchodních řetězců nejen v zemích V4, na které se zaměřila nedávno schválená Směrnice nekalých obchodních praktikách mezi podniky v potravinovém řetězci. Členským státům nyní běží dvouletá lhůta na implementaci této směrnice do národního práva, což by v případě České republiky mělo znamenat novelizaci zákona o významné tržní síle. Prezident AK ČR informoval účastníky jednání o přípravě novely a o připomínkách Agrární komory k současnému návrhu. Prioritou AK ČR je omezit nákup za podnákladové ceny a především trvat na dodržování současných právních předpisů jako je zákon o cenách a antimonopolní zákon.
V závěru jednání se hovořilo také o škodách způsobených volně žijící zvěří a velkými predátory (medvědi a vlci), které se pro zemědělce stávají čím dál větší zátěží. Zástupci nevládních zemědělských organizací se shodli, že zásadní je, aby existovaly mechanismy pro rychlé posouzení a kompenzaci škod a to už ze strany mysliveckých sdružení, nebo státu v případě škod způsobených zvláště chráněnými živočichy. Problém dále prohlubují nízké výkupní ceny rostlinných komodit, které na druhou stranu částečně kompenzují lepší výkupní ceny mléka a vepřového masa.
Damoklovým mečem, který visí nad chovateli v zemích V4, nicméně zůstává nákaza Afrického moru prasat, která v červenci naplno propukla také v sousedním Slovensku. Polsko se s nákazou potýká již od roku 2014 a Maďarsko prozatím hlásí případy AMP pouze u divokých prasat. Česká republika zaznamenala v minulosti nákazu také pouze v populaci prasete divokého, přičemž byla na jaře tohoto roku, téměř rok od posledního pozitivního nálezu prohlášena za zemi nákazy prostou. Příští jednání se pravděpodobně uskuteční v Polsku v prosinci s příslibem účasti nově jmenovaného Komisaře pro zemědělství a venkov Janusze Wojciechowského.
Ing. Jan Doležal tajemník AK ČR